MF: dokumentacja do aktualizacji

opublikowano: 04-04-2018, 22:00

Ewidencja podatkowa operacji między podmiotami powiązanymi musi odzwierciedlać ich rzeczywisty przebieg — wyjaśnia resort.

Dokumentacja podatkowa transakcji zawieranych między podmiotami podatkowymi musi być aktualizowana przynajmniej raz w roku, niezależnie od tego, czy w trakcie jej przeglądu stwierdzono jakieś istotne zmiany, czy nie. Tak stwierdził minister finansów (MF) w najnowszej interpretacji ogólnej, opublikowanej w tym miesiącu w Dzienniku Urzędowym MF (poz. 32).

Minister wyjaśnił, że taki wniosek wynika z brzmienia regulacji zawartych w ustawach o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT), których przepisy (odpowiednio: art. 25a ust. 2g i art. 9a ust. 2g) nakładają na podatników obowiązek przeglądu i aktualizacji dokumentacji, w szczególności w odniesieniu do transakcji finansowych, takich jak pożyczki, kredyty, emisje obligacji, gwarancje i poręczenia. Zgodnie z nimi podatnik musi się z tego wywiązać w przypadku dokumentacji dotyczącej operacji kontynuowanych w kolejnym roku podatkowym lub innych zdarzeń wskazanych w ustawach — nie rzadziej niż raz na rok podatkowy przed upływem terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania za kolejne lata.

MF wyjaśnia, że czytając oba przepisy, należy zwrócić uwagę na spójnik „i” w wyrażeniu dotyczącym obowiązkowych okresowych „przeglądów i aktualizacji” dokumentacji. Przypomina, że ich celem jest to, aby jej zawartość odzwierciedlała rzeczywisty przebieg transakcji lub innych zdarzeń z nimi związanych — wraz ze wszystkimi istotnymi zmianami, które nastąpiły w trakcie ich realizacji. W konsekwencji „odświeżana” dokumentacja podatkowa powinna zawierać aktualne informacje wymagane w art. 25a ust. 2b–2d ustawy o PIT lub art. 9a ust. 2b–2d ustawy o CIT wraz ze wszystkimi zaistniałymi istotnymi modyfikacjami — od jej sporządzenia lub od chwili jej ostatniej aktualizacji, jeśli się odbyła, do momentu najnowszej.

Minister zwraca przy tym uwagę, że zmiana istotnych parametrów transakcji w trakcie jej realizacji nie jest równoznaczna z dokonaniem nowej operacji, czyli podatnik nie ma obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej od podstaw. W takim przypadku musi jednak przeprowadzić okresową aktualizację wcześniejszych danych.

Według interpretacji, wspomniane zasady przeprowadzania okresowych przeglądów i aktualizacji dokumentacji podatkowych odnoszą się także do transakcji lub innych zdarzeń rozpoczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2017 r., czyli przed wejściem w życie nowych przepisów — i w tym zakresie, który dotyczy operacji kontynuowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r. Wynika to z nowelizacji obu ustaw z 9 października 2015 r. Minister podkreśla ponadto, że wskazane przez niego reguły nie dotyczą tylko transakcji finansowych (interpretacja nr DCT.8201.6.2018). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu