MF obniżyło oprocentowanie wszystkich obligacji detalicznych

ISBNews
opublikowano: 25-09-2014, 15:21

Ministerstwo Finansów postanowiło ponownie obniżyć oprocentowanie wszystkich rodzajów detalicznych obligacji skarbowych w październiku, podał resort.

Jest to trzecia obniżka z rzędu (choć w sierpniu dotyczyła tylko niektórych rodzajów papierów), a wcześniej oprocentowanie obligacji detalicznych nie zmieniło się od maja 2013 r.

"Rentowności obligacji hurtowych ponownie spadły we wrześniu do najniższych poziomów w historii. Oznacza to, że zgodnie z naszymi zapowiedziami, kontynuowany będzie cykl obniżania oprocentowania obligacji oszczędnościowych. Pomimo tej obniżki dochodowość obligacji oszczędnościowych pozostanie w październiku bardzo atrakcyjna w porównaniu z dochodowością obligacji hurtowych. Bezpośrednim przykładem są obligacje dwuletnie, których oprocentowanie w październiku zostało ustalone na poziomie 2,40%, podczas gdy rentowność analogicznych obligacji hurtowych obecnie tylko nieznacznie przekracza 1,90%" - skomentował dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak, cytowany w komunikacie.

W październiku inwestorzy będą mogli zakupić:

* obligacje dwuletnie (DOS1016), których oprocentowanie wynosi 2,40% w skali roku i jest stałe przez okres dwóch lat (we wrześniu wynosiło 2,60%),

* obligacje trzyletnie (TOZ1017), oprocentowane na poziomie 2,60% w pierwszym okresie odsetkowym ( we wrześniu - 2,80%),

* obligacje czteroletnie (COI1018), oprocentowane na poziomie 2,80% w pierwszym okresie odsetkowym (we wrześniu - 3,10%),

* obligacje dziesięcioletnie (EDO1024), oprocentowane na poziomie 3,30% w pierwszym okresie odsetkowym ( we wrześniu - 3,60%), podał resort.

Łączna wartość emisji wynosi 1 mld zł w przypadku "dwulatek" i po 0,5 mld zł w przypadku obligacji 3-, 4- i 10-letnich.

Od 25 września br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Od lutego 2013 roku wszystkie rodzaje obligacji skarbowych można zakupić w ramach konta IKE Obligacje.

Agentem emisji papierów skarbowych jest PKO Bank Polski i właśnie w placówkach tego banku oraz punktach obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO BP można było nabywać obligacje. Możliwy jest też zakup przez telefon i internet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane