MF: Rezerwa środków złotowych i walutowych to ponad 51 mld zł na koniec XI

ISBNews
opublikowano: 28-11-2014, 16:22

Po listopadzie Ministerstwo Finansów zwiększyło rezerwę środków złotowych i walutowych do ok. 51 mld zł, a najbliższy wykup obligacji w styczniu 2015 r. ograniczony został poprzez przetargi zamiany do 6 mld zł.

 Pozwala to kontynuować politykę umiarkowanej podaży obligacji skarbowych również w I kw. przyszłego roku., poinformował dyrektor departamentu długu publicznego w resorcie Piotr Marczak.

"Zgodnie z planem kwartalnym w grudniu przeprowadzimy tylko przetarg zamiany, który stanowić będzie kontynuowanie prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych. Podaż na tym przetargu ustalona zostanie w najbliższy wtorek po konsultacji z rynkiem. Poziom prefinansowania przyszłorocznych potrzeb nie powinien być niższy od 25%, a jego ostateczna wartość uzależniona będzie głownie od realizacji w grudniu budżetu, napływu środków walutowych i sprzedaży obligacji detalicznych, w tym niestandardowej emisji: Grudniowej 14-tki" - napisał Marczak w komentarzu do informacji o planie podaży papierów skarbowych na grudzień.

Na czwartek, 4 grudnia, resort zapowiedział przetarg zamiany, na którym ostatni raz w tym roku będzie można kupić obligacje.

"W listopadzie portfel obligacji u inwestorów zagranicznych pozostaje lekko dodatni." - zapowiedział także Marczak.

Dyrektor poinformował również, że w październiku portfel obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych spadł o 2,5 mld zł. W największym stopniu spadł portfel inwestorów z USA (-2,7 mld zł), Luksemburga (-1,2 mld zł), Irlandii (-0,9 mld zł) i Japonii (-0,8 mld zł). Spadek ten został jednak ograniczony ponownym wzrostem zaangażowania na naszym rynku banków centralnych (+1,8 mld zł), w tym z Azji (+2,1 mld zł)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane