Czytasz dzięki

MFiPR: zmiany dot. OFE przyniosą finansom publicznym 18,3 mld zł w 2020 r.

  • PAP
opublikowano: 20-12-2019, 12:52

Zmiany dotyczące OFE przyniosą sektorowi finansów publicznych 18,3 mld zł w 2020 r. - szacuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w Ocenie Skutków Regulacji projektu w sprawie przekształcenia OFE w IKE.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, który został przesłany do Sejmu.

Z dołączonej do niego Oceny Skutków Regulacji wynika, że w 2020 r. zmiana będzie miała dodatni wpływ na sektor finansów publicznych w wysokości 18,3 mld zł, a w 2021 r. w kwocie 4,4 mld zł. W kolejnych dziewięciu latach zmiana będzie miała ujemny wpływ na sektor finansów publicznych. Będzie się on wahał od minus 1 mld zł w 2022 r. do minus 3,7 mld zł w 2030 r. W sumie w latach 2020-2030 zmiana przyniesie sektorowi 5,9 mld zł.

W OSR napisano, że przebudowa systemu OFE będzie miała wpływ na sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która będzie wypadkową: zaprzestania odprowadzania składek do OFE – "od miesiąca publikacji ustawy składki te będą przekazywane do FUS" i ewidencjonowane na subkoncie (dochód w wysokości 3 mld 334 mln zł w 2020 r.); likwidacji tzw. suwaka bezpieczeństwa – od 31 sierpnia 2020 r.; wpłaty w dwóch ratach w latach 2020–21 tzw. opłaty przekształceniowej w wysokości 15 proc. aktywów przenoszonych z OFE do IKE.

Do tego dojdą niższe zobowiązania FUS z tytułu emerytur dla osób, które zdecydują się na przeniesienie aktywów zgromadzonych w OFE do IKE oraz przeniesienie aktywów do Funduszu Rezerwy Demograficznej w przypadku uczestników OFE, którzy złożą deklarację o przejściu do ZUS (szacuje się, że do FRD trafią aktywa o łącznej wartości ok. 30 mld zł).

Wyjaśniono, że do obliczeń przedstawionych w OSR przyjęto, iż osoby posiadające około 20 proc. aktywów w OFE zdecydują się na ich przeniesienie do ZUS i zaewidencjonowanie na koncie. Pozostałe 80 proc. aktywów zostanie przeniesiona do IKE i od tej kwoty zostanie naliczona tzw. opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. Osoby, które zdecydują o przekazaniu środków zgromadzonych w OFE do ZUS i ich zaewidencjonowaniu na koncie nie będą ponosić żadnych opłat do momentu wypłaty emerytury, od której pobierany jest podatek dochodowy według skali.

"Do obliczenia wysokości opłaty przyjęto stan aktywów w OFE na poziomie 154,85 mld zł (stan na dzień 31 października 2019 r.) skorygowane o wartości przekazanych do OFE składek oraz suwaka w okresie do momentu powstania zobowiązania" - poinformowano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane