Mimo spadków na GPW, fundusze obligacji mają na razie słabe wyniki

Anna Borys
opublikowano: 20-08-2007, 00:00

Teoretycznie, gdy nastroje na giełdzie spadają, inwestorzy w obawie przed stratami przenoszą się na bezpieczniejsze rynki. Zazwyczaj wybierają dłużne papiery wartościowe. W ślad za rosnącym popytem na obligacje, rośnie także ich cena. W konsekwencji wartość portfeli funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał właśnie w te papiery powinna się znacznie poprawić.

Wyniki z ostatniego tygodnia są lepsze niż z całego miesiąca. To świadczy o tym, że ceny poszły w górę. Najlepszy fundusz pod względem stopy zwrotu między 8 a 14 sierpnia zarobił dla swoich klientów 0,44 proc. Mowa o KBC Papierów Dłużnych, którego jednostki inwestycyjne w ostatnim miesiącu są zaledwie 0,19 proc. do przodu.

Większość funduszy obligacji jest jednak w okresie między 8 a 14 sierpnia na czerwono. Tylko 7 z 32 produktów mogło się pochwalić dodatnim wynikiem. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w perspektywie rocznej. Wszystkie fundusze obligacji są na plusie, a wzrost wartości jednostki inwestycyjnej waha się w przedziale między +1,95 proc., a + 7,51 proc.

Wyniki mają się jeszcze poprawić, jeśli spadki na parkiecie zwiększą popyt na rynku długu. Do końca korekty można się spodziewać systematycznej poprawy wyników funduszy obligacji. Warto jednak pamiętać, że ceny obligacji spadają za każdym razem, gdy Rada Polityki Pieniężnej podwyższa stopy procentowe. Zatem w obecnej sytuacji, gdy jesteśmy w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, należy obligacje traktować jako inwestycję krótkoterminową. Chyba że kryzys na rynku nieruchomości w Stanach odwróci światowy trend podnoszenia kosztu pieniądza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu