MobilCom zrezygnował z UMTS

Magda Kozmana
29-11-2002, 00:00

Niemiecki MobilCom zrezygnował z rozwijania usług telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G). Jest to już czwarty koncern w Europie, który nie wykorzysta licencji UMTS.

Przeżywający kłopoty finansowe MobilCom poinformował wczoraj o spisaniu wszystkich swoich inwestycji w 3G na straty. Decyzja zapadła w krótkim czasie po wyjściu z koncernu strategicznego inwestora — France Telecom (FT).

Odpisanie na straty inwestycji w UMTS spowodowało, że w trzecim kwartale tego roku spółka miała ujemny wynik netto wysokości 2,8 mld EUR (11 mld zł). Rok temu spółka wykazała 42,2 mln EUR (167 mln zł) straty netto.

W sumie inwestycje w UMTS sięgnęły 9,9 mld EUR (39 mld zł). Stratę kwartalną zmniejszyły jednak wpływy od FT, niedawnego udziałowca niemieckiej spółki. W wyniku porozumienia Francuzi zgodzili się wpompować w MobilCom około 7,1 mld EUR (28 mld zł), częściowo redukując zadłużenie. W zamian FT dostał prawa do przyszłych wpływów MobilCom ze sprzedaży infrastruktury UMTS, w tym najcenniejszej rzeczy — licencji. Niemiecka spółka zapłaciła za nią trzy lata temu 8,4 mld EUR (33,2 mld zł).

— Uniknęliśmy poważnego zagrożenia dla życia spółki. Teraz startujemy bez bagażu 3G — mówi Thorsen Grenz, prezes firmy.

Nie pomogło to jednak w utrzymaniu dobrego kursu akcji. Wczoraj notowania MobilCom spadały. Nic dziwnego, firmie nie udało się przecież poprawić wyników.

Mniejsza sprzedaż

W trzecim kwartale wynik na sprzedaży MobilCom spadł o 15 proc. — do 518,8 mln EUR (ponad 2 mld zł). W telefonii komórkowej, która jest główną działalnością spółki, strata EBITDA wyniosła 10,8 mln EUR (42,6 mln zł).

Niemiecki operator ma 9,2 mln klientów, o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Na niemal nie zmienionym poziomie — 4,9 mln — utrzymała się liczba klientów sieci komórkowej. Około 3,4 mln to użytkownicy Internetu, a 900 tys. korzysta z sieci stacjonarnej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / MobilCom zrezygnował z UMTS