Motywacja w czasach inflacji

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

O skuteczności świadczeń pozapłacowych decyduje nie tyle budżet, ile dobry pomysł.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czym skusić kandydata i pracownika, który popada w rutynę
  • dlaczego programy weelbeingowe są ważne jak nigdy wcześniej
  • jakie pozytywne zmiany wywołują skrojone na miarę benefity

Motywacja w czasach inflacji

opublikowano: 14-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

O skuteczności świadczeń pozapłacowych decyduje nie tyle budżet, ile dobry pomysł.

Zdrowa atmosfera, dobry szef, perspektywa rozwoju zawodowego, a także elastyczny grafik oraz praca zdalna lub hybrydowa — to wszystko decyduje o atrakcyjności miejsca pracy, ale pracowników i kandydatów interesują głównie zarobki.

— Pieniądze znów są najskuteczniejszą metodą przyciągnięcia i zatrzymania ludzi. Pandemia miała wybić na prowadzenie inne czynniki, lecz inflacja szybko to zweryfikowała — mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy i założyciel Personnel Service’u.

Na wesoło:
Na wesoło:
Pracujemy coraz więcej, a do naszych obowiązków wkrada się rutyna, więc tym bardziej potrzeba chwil beztroski i relaksu. Radosny nastrój sprzyja integracji i motywowaniu — mówi Agnieszka Śliwa, właścicielka sklepu z kosmetykami Lavido.
Marek Wiśniewski

To jednak nie oznacza, że świadczenia pozapłacowe przestały być ważne, a im są bardziej przemyślane, tym skuteczniej oddziałują na zatrudnionych. Przyjrzyjmy się nietuzinkowym pomysłom na motywację.

Biurowe spa

Niektóre firmy oferują zatrudnionym zabiegi upiększające, inne zajęcia jogi, jeszcze inne akupunkturę, sale gier i pokoje na drzemki. Pracownice warszawskiego sklepu z kremami Lavido mogą liczyć na sesje spa. Od czasu do czasu robią sobie maseczki i uczą się automasażu twarzy. Agnieszka Śliwa, właścicielka salonu, uważa, że to świetny sposób na ucieczkę od rutyny, która zmniejsza motywację, kreatywność i efektywność. Podkreśla, że chwile beztroski pomagają personelowi się zregenerować, wzmacniają więzi międzyludzkie i dodają energii do działania.

— Łączymy przyjemne z pożytecznym. Przy okazji odpoczynku i zabawy pogłębiamy wiedzę na temat kosmetyków. Jednocześnie buduje się morale zespołu i poszczególnych osób, które być może straciły świeże podejście do pracy i potrzebują resetu — mówi Agnieszka Śliwa.

Auto z górnej półki

Jaka specjalizacja, takie świadczenie — to podejście stosuje także Keratronik, spółka zajmująca się monitoringiem środków transportu. Firma udostępnia pracownikom elektryczne hulajnogi i rowery, ale przede wszystkim samochody należące do jej floty. Są to auta z segmentu premium i specjalistyczne, np. vany.

— To ogromna przyjemność móc jeździć pojazdem z najwyższej półki, na który nie stać Kowalskiego. Równie dużą frajdą jest zarezerwować busa i pojechać na wspólną wycieczkę — mówi Beniamin Krasicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Keratroniku, dodając, że takie dodatki pozapłacowe prowadzą do urozmaicenia codziennych zadań i lepszej znajomości oferty firmy.

58 proc.

Taki odsetek firm, w których przeważają pracownicy biurowi, oferuje wczasy pod gruszą. W przypadku tych z przewagą pracowników fizycznych jest to tylko 25 proc. — wynika z badania Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

Dietetyk na życzenie

Kolejnym benefitem cieszącym się uznaniem zatrudnionych są porady dietetyczne i spotkania z trenerami personalnymi. Oczekuje ich 29 proc. ankietowanych przez firmę Dailyfruits, która dostarcza owoce do biur. Respondenci dostrzegają konieczność zmiany nawyków żywieniowych spowodowanych zajadaniem stresu, który od wybuchu pandemii przybrał na sile. 17 proc. przyznaje, że zmaga się z nadwagą lub otyłością, 23 proc. ma za sobą wiele nieudanych prób odchudzania się na własną rękę, a 26 proc. choruje i ma sprzeczne informacje dotyczące diet.

— Jeśli pracodawcy chcą zwiększyć efektywność pracowników, muszą zadbać o ich zdrowie i samopoczucie — uważa Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego firmy Dailyfruits.

Psycholog online

Obniżony nastrój, gorsza samoocena, spadek energii mogą sygnalizować początek depresji. Jej oznaki zgłasza 61 proc. Polaków — wynika z badania UCE Research. Wywołana tą chorobą absencja pracowników kosztuje gospodarkę 325 mln zł rocznie. W spółce Angelini Pharma Polska nikt nie lekceważy tych danych. Jej pracownicy mają do dyspozycji platformę wsparcia zdrowia psychicznego Helping Hand.

— Psychoedukacja, możliwość kontaktu ze specjalistą, a także wygodna i przyjazna formuła dostępu sprawiają, że jest to wartościowy i doceniany benefit. Wysoki poziom dyskrecji zachęca do korzystania z tego narzędzia — mówi Anna Mistewicz, dyrektor HR i członek zarządu Angelini Pharma Polska.

Lekarz dla dziecka

Praca zawodowa pochłania coraz większą część naszego życia. Nic dziwnego, że czas wolny chcemy poświęcić rodzinie, przyjaciołom czy hobby. I biada, jeśli pracodawca za nic ma tzw. work-life balance.

— Prowadzi to często do szybszego wypalenia, frustracji pracowników, a w przypadku firm do mniejszej efektywności i zwiększonej rotacji kadr — twierdzi Przemysław Kadula, dyrektor zarządzający agencji Talent Place.

W tegoroczne, najdroższe od lat wakacje wymarzonym świadczeniem ponownie stały się dopłaty do wakacji, które zapewnia niemal 40 proc. przedsiębiorstw — informuje Sodexo Benefits and Rewards Services Polska. Wczasy pod gruszą to jednak żadna nowość w przeciwieństwie do programów zdrowotnych obejmujących rodziny pracowników. Z raportu Pracuj.pl wynika, że prawie 30 proc. pracujących rodziców chce, by pracodawcy dbali również o zdrowie ich dzieci. Naprzeciw temu oczekiwaniu wychodzi m.in. portal uPacjenta.pl, który oferuje specjalistyczne konsultacje z wykwalifikowanym diagnostą i pediatrą.

Praca pod palmami

Furorę w ostatnich latach robi też workation, czyli pobyt w atrakcyjnych zakątkach połączony z pracą na odległość. Wdrożył go np. Netguru, poznański producent oprogramowania, który zatrudnia ponad 900 zdalnych specjalistów. Opłaca im 41 miejsc w dwóch workation hubach — na Mazurach i w Borach Tucholskich — na samodzielny wyjazd albo zespołową integrację. W określonych terminach obiekty dostępne są także dla rodzin z małymi dziećmi (firma zapewnia opiekę w godzinach pracy).

Wszystkie benefitowe atrakcje mogą być skuteczne, ale jest warunek — najpierw trzeba zadbać o podstawę, czyli godziwe wynagrodzenie. W czasach inflacji to oczywistość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.