MPiT oczekuje wzrostu PKB w III. kw. na poziomie zbliżonym do II kw.

  • PAP
opublikowano: 22-08-2019, 13:29

Optymistyczne oceny przemysłu, budownictwa i handlu detalicznego pozwalają oczekiwać, że w trzecim kwartale br. tempo wzrostu PKB będzie bliskie wynikowi z II kwartału - wskazują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do danych GUS.

W II kw. tego roku PKB wzrosło o 4,4 proc. rdr.

W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2019 r. wzrosła o 5,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,1 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 7,4 proc.

"Dobre wyniki sprzedaży wspierają nasze oczekiwania dotyczące wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych w III kwartale. Natomiast optymizm dotyczący inwestycji w II kwartale potwierdzają również nakłady inwestycyjne w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych, których wzrost w I połowie roku wyniósł 19,0 proc. (rdr)" - podkreśliło MPiT.

Jak przypomnieli analitycy resortu, wzrost sprzedaży detalicznej nastąpił we wszystkich kategoriach. Największy pozytywny wpływ na wynik miała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach (wzrost o 11,4 proc.), oraz sprzedaż samochodów, motocykli i części (7,3 proc.). "Popyt na rynku motoryzacyjnym wspiera produkcję tego sektora. Nadal pozytywny trend obserwujemy w sprzedaży mebli, RTV i AGD (15,9 proc.), co potwierdza dobrą sytuację na rynku mieszkaniowym (24,2 proc. więcej pozwoleń na budowę, rdr)" - czytamy.

W ocenie MPiT koniunktura w gospodarce pozwala pozytywnie oceniać perspektywy najbliższego miesiąca. Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS w sierpniu 2019 r. kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w lipcu 2019 r. i przyjmuje wartość powyżej średniej długookresowej - zaznaczyli analitycy resortu.

"Optymistyczne oceny przemysłu, budownictwa i handlu detalicznego potwierdzają nasze pozytywne oczekiwania co do bieżącego kwartału i utrzymania tempa wzrostu PKB na poziomie zbliżonym do wyniku II kwartału" - oceniło MPiT.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Newsletter z najważniejszymi informacjami o rozwoju i finansowaniu nowych technologii.
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Newsletter z najważniejszymi informacjami o rozwoju i finansowaniu nowych technologii.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy