Na decyzję Fed reakcja inwestorów z Wall Street mogła być tylko jedna

ASZ
opublikowano: 17-08-2007, 22:00

Piątkowa sesja na Wall Street musiała zakończyć się wzrostem indeksów. Nie było innej opcji, po tym jak Fed niespodziewanie obniżył dyskontową stopę  procentową o 50 punktów bazowych.

Po wzrostach w na giełdach zachodnioeuropejskich reagujących pozytywnie na decyzję amerykańskiego banku centralnego, wiadome było, że także i w USA dojdzie do wzrostów indeksów giełdowych. Pytaniem była tylko skala zwyżki.

Na dobrą sprawę jednak, wzrost notowań nie był wywołany tylko i wyłącznie decyzją Fed. Ma ona na celu gaszenie pożaru na rynku kredytowym, którego problemy stały się zarzewiem pożaru jaki strawił sporą część zysków inwestorów z ostatnich kilku miesięcy. W czwartek Dow Jones obniżył wartość do poziomu, na jakim ostatnio znajdował się w połowie kwietnia.

Jednak już podczas czwartkowej sesji widać było oznaki poprawiającej się koniunktury. Przypomnijmy, że ostatnie kilkadziesiąt minut czwartkowych notowań przyniosło odreagowanie wcześniejszej przeceny. Zawodowcy przeczuwali, że zza burzowych chmur wyjrzy w końcu słońce. Okazali się dobrymi meteorologami. Zapewne więc i bez decyzji Fed, piątek mógłby stać pod znakiem wzrostów.

Pytanie tylko na jak długo starczy pozytywnego impulsu danego giełdzie przez Fed? Na to niestety nie sposób w obecnej chwili odpowiedzieć. Gracze powinni modlić się, by w najbliższych dniach żadna z instytucji finansowych nie poinformowała o problemach związanych z rynkiem ryzykownych kredytów hipotecznych, jak to niedawno miało miejsce w przypadku Bear Stearns czy BNP Paribas.

Strach inwestorów o możliwość stopnienia zysków czy też poniesienia strat mógłby szybko zatrzeć pozytywne wrażenie piątkowej sesji. Nie bez znaczenia są też przesłanki płynące z analizy technicznej amerykańskiego rynku. W czwartek spadek zatrzymał się na niezbyt istotnym poziomie. Nie daje to dobrej odskoczni do wybicia w górę. No, ale nie zawsze trampolina musi być ustawiona na idealnie technicznym poziomie.

Przesłanki analizy technicznej mogą być zresztą (i pewnie są) niezbyt przekonujące ze względu na fakt, że obecnie decyzjami inwestorów kierują przede wszystkim emocje. Nerwy nie sprzyjają racjonalnym decyzjom. Sytuacja potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie w rytm wyznaczany amplitudą huśtawki nastojów. Jedno co pewne - należy szybko reagować na bieżące zmiany na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ASZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu