Na rynkach wiele informacji, które nie ułatwiają inwestorom handlu

  • PAP
opublikowano: 18-10-2019, 09:40

Na globalnych rynkach w piątek jest wiele informacji, które nie ułatwiają inwestorom handlu: o chińskim słabym PKB, cłach USA dla Europy, niepewnych wynikach głosowania w brytyjskim parlamencie ws. umowy z UE dotyczącej brexitu - wyliczają maklerzy.

Wskaźnik Euro Stoxx 600 zniżkuje o 0,4 proc.

Akcje spółki Danone, największego na świecie producenta jogurtu, spadają o 7,4 proc. po obniżeniu przez firmę rocznych prognoz sprzedaży.

Renault traci 13 proc. po cięciu rocznej prognozy. Z tego powodu rykoszetem dostały inne spółki motoryzacyjne; Daimler zniżkuje o 2 proc., a VW spada o 3,4 proc.

Zyskuje Software +4,4 proc. po podwyższeniu rekomendacji dla akcji spółki do "kupuj" przez analityków Goldman Sachs.

Akcje Elegant Hotels rosną aż o 54 proc., rekordowo, po zgodzie na przejęcie przez amerykańską grupę hotelową Marriott.

Słabe dane o swoim PKB podali w piątek Chińczycy. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kw. o 6,0 proc. rdr, najsłabiej od początku lat 90, a spodziewano się wzrostu o 6,1 proc., po wzroście w II kw. o 6,2 proc.

Tymczasem Stany Zjednoczone jeszcze nie uporały się z wypracowaniem porozumienia handlowego z Chinami, a już nałożyły karne cła na szereg towarów z krajów Unii Europejskiej - o wartości 7,5 miliarda dolarów - i to pomimo gróźb odwetu ze strony państw unijnych.

Nowe taryfy, które obowiązują od północy (czasu w USA) dotyczą w szczególności samolotów Airbus, francuskich win i szkockiej whisky.

USA zapowiadały na początku października nałożenie ceł na setki produktów przemysłowych i rolnych z UE w związku z decyzją Światowej Organizacji Handlu (WTO), iż subwencje unijne dla Airbusa były nielegalne i w związku ze stratami Boeinga.

Gracze rynkowi mają tymczasem dylemat - jakie jest prawdopodobieństwo wygrania przez premiera W.Brytanii Borisa Johnsona sobotniego głosowania w brytyjskim parlamencie nad osiągniętym z UE "brexit deal".

Brytyjska opozycja zapowiedziała już, że będzie głosować przeciwko temu porozumieniu podczas najbliższego posiedzenia Izby Gmin. W piątek Jeffrey Donaldson z DUP powtórzył w RTE Radio, że partia będzie przeciwko porozumieniu o brexicie z UE w obecnej formie.

Na rynku walutowym funt jest po 1,2856 USD, niżej o 0,3 proc., a japoński jen jest wyceniany po 108,57 za 1 USD, niemal bez zmian. Euro tanieje o 0,1 proc. do 1,1117 USD.

Turecka lira umacnia się o 1,1 proc. do 5,7671 za USD. To reakcja na zgodę Turcji na zawieszenie broni w Syrii. Na 120 godzin wszystkie operacje militarne miały zostać wstrzymane.

Tymczasem w okolicach miasta Ras al-Ajn, na północnym wschodzie Syrii, było słychać w piątek odgłosy strzelaniny, dzień po tym, jak Turcja uzgodniła z USA, że na pięć dni wstrzymuje ofensywę w tym regionie Syrii, aby pozwolić wycofać się siłom dowodzonym przez Kurdów.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,75 proc., bez zmian.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,06 proc. do 53,90 USD/b, a Brent na ICE traci 0,33 proc. do 59,70 USD/b.

W piątek wystąpią przedstawiciele Fed: szef Fed z Dallas Robert Kaplan - o 15.00, prezes Fed z Kansas City Easter George - o 16.05 i wiceprezes Fed Richard Clarida - o 17.30.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu