Czytasz dzięki

Najmniejszym lżej

opublikowano: 18-03-2020, 22:00

Ruch w centrach handlowych drastycznie spadł (o 30 proc. r/r) już w tygodniu poprzedzającym wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego.

Retail Institut poinformował, że od 9 do 15 marca najmniej pogorszyła się sytuacja w obiektach o powierzchni mniejszej niż 5 tys. m kw. (spadek o ok. 11 proc. r/r). Znajdują się w nich głównie sklepy spożywcze, drogerie, markety budowlane i punkty usługowe, które mogą działać także po wprowadzeniu 13 marca ograniczeń w handlu. Najbardziej zmalała w zeszłym tygodniu liczba klientów w dużych galeriach, mających powyżej 40 tys. m kw. (o 35 proc. r/d/r). Analitycy Retail Institute przewidują, że w tym tygodniu spadek odwiedzalności centrów handlowych wyniesie 80-90 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. W związku z tym proponują m.in. przywrócenie handlu w niedziele i uruchomienie wsparcia rządu dla osób, które nie mogą pracować oraz firm z otoczenia centrów i sieci handlowych. Wskazują też na konieczność pilnego skorygowania rozporządzenia, w którym nie zostały wymienione niektóre typy sklepów (np. salony jubilerskie i optyczne). Ich wstrzymanie się od pracy jest traktowane przez właścicieli centrów handlowych jako złamanie umowy najmu.

90 proc. Nawet o tyle, według prognoz Retail Institute, może się zmniejszyć w tym tygodniu (rok do roku) liczba odwiedzających centra handlowe.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy