Czytasz dzięki

Nasdaq spadł na koniec udanego tygodnia

opublikowano: 16-10-2020, 22:44

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,4 proc., a Nasdaq spadał o 0,4 proc. S&P500 zakończył piątkową sesję wzrostem o mniej niż 0,1 proc. W skali tygodnia indeks zyskał 0,2 proc. Dow Jones wzrósł w tym okresie zaledwie o 0,1 proc., ale Nasdaq poprawił wartość o 0,8 proc.

Przez większą część piątkowej sesji na amerykańskich rynkach akcji przewagę miał popyt. Dopiero w końcówce handlu inicjatywę przejęła podaż i pociągnęła w dół indeksy. Możliwe, że wiązało się to z wygasaniem w piątek miesięcznych opcji na akcje, indeksy, ETF-y i obligacje. Dobre nastroje utrzymujące się przez większą część handlu tłumaczono zapowiedzią Pfizera możliwości wystąpienia w drugiej połowie listopada o zgodę na dopuszczenie do stosowania jego szczepionki na COVID-19. Do kupowania akcji zachęcać miały także lepsze niż oczekiwano dane o sprzedaży detalicznej i nastrojach konsumentów. Pozytywny obraz zakłócił jednak niespodziewany spadek produkcji przemysłowej, co pokazuje, że  wychodzenie amerykańskiej gospodarki z kryzysu jest nierówne.  Rosły rentowności obligacji USA i spadł indeks dolara, ale nie pomogło to notowaniom złota, które lekko staniało, także w skali tygodnia. Ropa WTI staniała w piątek na NYMEX, ale była droższa niż tydzień wcześniej.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Na koniec sesji drożało 52 proc. spółek z S&P500. Z 11 głównych segmentów indeksu popyt przeważał w 7. Największym cieszyły się akcje spółek użyteczności publicznej (1,1 proc.), ochrony zdrowia (1,0 proc.) i przemysłowych (0,7 proc.). Najsłabiej wyglądały na tle rynku segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-1,0 proc.) i energii (-2,3 proc.).

Pfizer (3,8 proc.) był w trójce najmocniej drożejących spółek z S&P500. Gdyby w sierpniu nie wypadł ze średniej Dow Jones, byłby najmocniej drożejącym w piątek blue chipem.  Był nim jednak Caterpillar (2,25 proc.), a na drugim miejscu znalazł się Boeing (1,9 proc.), którego akcje drożały po wiadomości o szansie na powrót na europejskie niebo samolotu 737 Max, który jest uziemiony od marca 2019 roku. Na zamknięciu piątkowej sesji ostatecznie drożało 20 z 30 blue chipów wchodzących w skład DJIA. Najmocniej taniało Apple (-1,4 proc.). Było tylko jedną z największych spółek technologicznych, których akcje wyraźnie staniały w piątek. Kursy Amazon, Tesli i Netflixa spadały o ok. 2 proc., a wartość Facebooka zmniejszyła się o 0,3 proc. Najlepiej wyglądał Zoom, którego akcje drożały o ponad 4 proc. dzięki byczym prognozom analityków przewidujących dalszy wzrost wartości dostawcy oprogramowania do wideokonferencji.   

Spośród wszystkich spółek notowanych na NYSE najmocniej drożał  w piątek Hertz Global, którego kurs wzrósł o ponad 140 proc. po wiadomości, że będąca w upadłości spółka wynajmująca auta dostała 1,65 mld USD pożyczki na naprawę działalności. Na podium znalazł się jeszcze Navistar. Akcje producenta ciężarówek zdrożały o prawie 23 proc. po wiadomości, że porozumiano się w sprawie jego przejęcia przez spółkę Volkswagena zajmującą się taką samą działalnością.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane