Czytasz dzięki

Naturalne warunki specjalne strefy

opublikowano: 15-06-2015, 00:00

Przyroda i rozwijające się branże meblarska, drzewna, spożywcza i maszynowa — to najmocniejsze strony Warmii i Mazur

Ze względu na walory przyrodnicze Warmia i Mazury uważane są za jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Dzięki temu rozwija się tamtejszy sektor turystyczny. Z nim w dużej mierze kojarzone są Mazury. Ale nie tylko ta gałąź biznesu stanowi o potencjale regionu. Pozostałe to przemysły drzewno-meblarski, rolno-spożywczy oraz produkcja maszyn i urządzeń (w tym statków i jachtów).

POTENCJAŁ W LUDZIACH:
POTENCJAŁ W LUDZIACH:
Atuty Warmii i Mazur to nie tylko warunki naturalne, lecz także ludzie — 40 tysięcy studentów kształcących się na kilkunastu uczelniach wyższych oraz 12 tysięcy absolwentów — mówi Anna Polak-Kocińska, członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
ARC

— Warmińsko-mazurskie wyspecjalizowało się w branżach związanych z naturalnymi zasobami regionu. Postawiliśmy więc m.in. na gospodarkę wodną. W branżach, które stanowią motor lokalnej gospodarki, osiągnęliśmy bardzo mocną pozycję w kraju i w Unii Europejskiej — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Najmocniejsze strony

Lasy zajmują 29,9 proc. powierzchni województwa. Daje to możliwość pozyskania dużych ilości drewna do produkcji np. mebli. Dlatego Warmia i Mazury są największym w Polsce producentem liściastej i iglastej tarcicy. Region odpowiada za 14 proc. krajowej produkcji mebli. Zakłady związane z branżą drzewną znajdują się m.in. w Elblągu, Braniewie, Piszu, Iławie i kilka w Olsztynie. Natomiast ziemia rolna stanowi 54,6 proc. powierzchni województwa. Produkuje i przetwarza się tam głównie zboża i ziemniaki. Hoduje się głównie drób, trzodę chlewną, bydło, konie i trochę owiec. Wody w województwie zajmują ponad 6 proc. powierzchni, co stanowi 18,2 proc. powierzchni wód w kraju. Gospodarka rybacka odgrywa dużą rolę, bo jeziora, rzeki, system kanałów ze śluzami łączący zbiorniki wodne sprzyjają rozwojowi produkcji jachtów i statków. Poza tym na Warmii i Mazurach duże znaczenie mają przemysł budowlany, w tym sektor stolarki otworowej, energetyka odnawialna, a także produkcja wyrobów z gumy.

— Województwo warmińsko-mazurskie ma wiele atutów inwestycyjnych, wynikających z wyjątkowych warunków naturalnych. Region ma wysoki potencjał rozwoju sektorów rolno-spożywczego, turystycznego, drzewnego i energii odnawialnej. Inwestorzy z sektora produkcyjnego mogą skorzystać z oferty aż dwóch specjalnych stref ekonomicznych: warmińsko-mazurskiej i suwalskiej. O potencjale województwa przekonali się już liczni krajowi przedsiębiorcy — w regionie dobrze rozwija się sektor MŚP — oraz wiele koncernów zagranicznych. Na Warmii i Mazurach działają już m.in. Michelin, Alstom Power, Philips, Ikea i Citi Group Finance — komentuje Anna Polak-Kocińska, członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wspierający region

Przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w regionie, mają wiele możliwości. Oprócz licznych zakładów, fabryk i gospodarstw w województwie działają specjalne strefy ekonomiczne. Warmińsko-mazurska zajmuje 1057 ha, ma 30 podstref, a działa w niej ponad 70 firm. — Z oferty Warmińsko- Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (MSSE) może skorzystać każdy, kto na jej terenie zainwestuje w nowe przedsięwzięcie co najmniej 100 tys. euro, utworzy miejsca pracy — informuje Marek Królewski, prezes MSSE.

Natomiast Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSSE) liczy 380 ha. Położona jest w sąsiedztwie granicy z Rosją, Litwą i Białorusią, co stanowi jej wielką zaletę. Dotychczasowa wielkość nakładów inwestycyjnych przekroczyła2,1 mld zł, powstało też 6,5 tys. miejsc pracy.

— Zarządzającym Strefą jest Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna Spółka Akcyjna. Jednym z jej działań jest budowa nowoczesnej infrastruktury technicznej umożliwiającej inwestorom tworzenie przedsiębiorstw i poprawiającej warunki funkcjonowania już działających. Dotychczas przeznaczono na ten cel ponad 22 mln zł, tworząc nowoczesne obszary przemysłowe w podstrefach Suwałki, Ełk i Gołdap — informuje Robert Paweł Żyliński, prezes SSSE.

Zainteresowany inwestowaniem w regionie może liczyć na duże wsparcie, choćby dlatego, że tamtejsze strefy ekonomicznej mają najwyższy w Polsce poziom pomocy publicznej.

— Przedsiębiorcy mogą odzyskać do 70 proc. kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia lub dwuletnich kosztów pracy nowych pracowników. Koszty pracy również są niższe niż w innych regionach — obecnie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to około 3,29 tys. zł. To o 25 proc. mniej niż średnio w Polsce, 53 proc. mniej niż w województwie mazowieckim, 26 proc. mniej niż na Śląsku i 25 proc. mniej niż na Pomorzu — podkreśla Gustaw Marek Brzezin. Ponadto w województwie warmińsko-mazurskim działają trzy parki naukowo-technologiczne: w Elblągu, Ełku i Olsztynie. A to wciąż nie wszystko.

— Wykwalifikowane kadry z bardzo dobrą znajomością języków, biura i rozbudowywana sieć szerokopasmowego internetu stwarzają doskonałe warunki do rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu — zauważa Anna Polak-Kocińska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane