Nawet 60 mln zł na inwestycje

Paweł Janas
opublikowano: 21-03-2006, 00:00

Następca lubelskiego DMP nie chce się kojarzyć jedynie z autami Lublin i Honker. Zapowiada więc duże inwestycje i nowe modele.

Intrall, rosyjsko-brytyjska spółka produkująca samochody dostawcze w Lublinie, przymierza się do nowych inwestycji. Ich celem będzie zastąpienie odziedziczonej jeszcze po Daewoo Motor Poland (DMP) produkcji aut dostawczych Lublin oraz terenowych Honker nowymi modelami.

— W latach 2006-07 na zakup oprzyrządowania do produkcji nowych pojazdów zamierzamy wydać nawet do 60 mln zł. Środki na inwestycje będą pochodziły ze środków własnych, zasobów naszych właścicieli oraz kredytów inwestycyjnych — wylicza Piotr Mazur, wiceprezes Intrall Polska.

Zamiast Lublina

Następca Lublina ma zostać zaprezentowany publicznie na tegorocznych targach aut użytkowych w Hanowerze we wrześniu tego roku.

— To będzie nowa konstrukcja, niepodobna do obecnego Lublina. Do produkcji trafi w przyszłym roku. Dzięki temu samochodowi chcemy wejść na rynki Unii Europejskiej — deklaruje Piotr Mazur.

Dzięki temu zmienić ma się także wtedy struktura sprzedaży firmy. Obecnie około 90 proc. aut Intrall sprzedaje w Polsce. Po pojawieniu się nowego modelu ponad połowa aut z Lublina ma trafiać na eksport.

Rozpoczęcie produkcji nowego pojazdu nie będzie jednak oznaczać, że firma całkowicie chce się wycofać z produkcji Lublina. Tyle tylko że będzie ona stopniowo przenoszona do innych krajów.

— Już teraz prowadzimy montaż tych aut na Białorusi. Mamy także bardzo zaawansowane rozmowy w sprawie rozpoczęcia montażu w Indiach. Liczymy także na Chiny i Gwatemalę — twierdzi Piotr Mazur.

Zdaniem konkurentów, Intrall bardzo dobrze sobie radzi na trudnym polskim rynku. Nie brakuje jednak wątpliwości.

— Spółkę czekają w tym roku spore wydatki związane z wprowadzaniem do Lublina ABS oraz silników spełniających normę Euro IV. To spore wydatki i nie wiadomo, jak to wpłynie na cenę tych aut. A cena to dziś ich silny atut — mówi Krzysztof Mużdżak, szef sprzedaży aut dostawczych Mercedes-Benz.

— Wprowadzenie na rynki unijne nowego auta to trudne zadanie. Wiele firm łączy się w grupy, by tego dokonać. Jeśli Intrallowi uda się to w pojedynkę, będzie to duży sukces — dodaje dyrektor Mużdżak.

To jednak nie wszystko

Na wrześniowych targach Intrall zamierza również zaprezentować nowy samochód terenowy. Według Piotra Mazura, jego prototyp już istnieje. Także on w sposób znaczący ma się różnić od produkowanego obecnie Honkera. Intrall pracuje nad dwoma wariantami. Pierwszy jest zbliżony do obecnie wytwarzanego modelu.

— Drugi to całkiem nowe auto terenowe, bardzie „ucywilizowane” — mówi prezes.

Nad nowymi modelami pracuje zarówno własny ośrodek badawczy, jak i specjaliści z Niemiec, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Rozmowy z syndykiem

Firma porządkuje także sprawy związane z zakupem w 2004 r. praw do produkcji, nieruchomości i maszyn po DMP. Jeszcze w tym roku Intrall zamierza wykupić resztę linii produkcyjnych od banków wierzycieli DMP. Na ten cel spółka chce przeznaczyć 6 mln zł. Ponadto, jeszcze w ubiegłym roku, Intrall złożył propozycję wykupienia wszystkich nieruchomości od syndyka DMP.

— Szykujemy finansowanie. Liczymy, że do końca roku transakcję uda się sfinalizować — informuje Piotr Mazur.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane