NBP: "internetowe pieniądze" nie są prawnym środkiem płatniczym

DI
opublikowano: 31-07-2017, 09:08
aktualizacja: 31-07-2017, 09:08

„Waluty” wirtualne, np. bitcoin, litecoin, czy ether nie są pieniądzem tzn. nie są prawnym środkiem płatniczym, a korzystanie z nich niesie duże ryzyko, alarmują Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego.

- Zgodnie z definicją zaproponowaną przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, „waluty wirtualne są cyfrową reprezentacją wartości, nieemitowaną przez bank centralny ani organ publiczny, niekoniecznie powiązaną z walutą określonego kraju, która może być przenoszona, przechowywana albo podlegać handlowi elektronicznemu” – głosi wydany w poniedziałek komunikat.  - „Waluty” wirtualne nie są pieniądzem elektronicznym, nie mieszczą się w zakresie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi – wyjaśnia.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

NBP i KNF przyznają, że obrót „walutami” wirtualnymi w Polsce nie narusza prawa krajowego ani unijnego. Zauważają jednocześnie, że „posiadanie „walut” wirtualnych wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka.

- Zdaniem ekspertów, „niektóre oferowane formy inwestowania w „waluty” wirtualne mogą mieć charakter piramidy finansowej, co – dodatkowo ze względu na opisane wyżej specyficzne rodzaje ryzyka – może w krótkim czasie doprowadzić do utraty środków finansowych inwestora – głosi komunikat.

NBP i KNF zwracają uwagę, że jeżeli tego typu sytuacja będzie miała miejsce w Polsce, jedyną formą ochrony będzie postępowanie karne, bo żadne polskie instytucje ochrony inwestorów czy konsumentów nie mają prawnych możliwości pomocy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / NBP: "internetowe pieniądze" nie są prawnym środkiem płatniczym