Nie ma wiedzy, brakuje odwagi

opublikowano: 22-11-2018, 22:00

PARP chce, aby małe firmy coraz śmielej przystępowały do przetargów publicznych. Wyłożyła dotacje na szkolenia w tej dziedzinie

Zarówno przedsiębiorcy, jak i inne osoby zamawiające dostawy, usługi i roboty budowlane krytykują obecne przepisy dotyczące postępowań publicznych. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) planuje je uprościć, aby w przetargach startowało więcej małych i średnich graczy. Z zapowiedzi resortu wynika, że jeszcze w tym miesiącu przedstawi on nowe Prawo Zamówień Publicznych (PZP). Ma ono przewidywać m.in. obowiązkowe zaliczki i częściowe płatności dla dłuższych umów, aby MŚP nie musiały kredytować realizowanych przetargów. Barbara Brzezińska, menedżer w zespole innowacji, B+R, dotacji i ulg PwC, zwraca uwagę, że zagadnienia związane z zamówieniami publicznymi są skomplikowane dla małych firm, które nie mają praktyki w tej dziedzinie.

Barbara Brzezińska, menedżer w zespole innowacji, B+R, dotacji i
ulg PwC, podkreśla, że granty z działania 2.2 programu Wiedza Edukacja Rozwój
pomogą doszkolić przedstawicieli mniejszych firm w dziedzinie krajowych
zamówień publicznych.
Zobacz więcej

PODNIEŚĆ KWALIFIKACJE:

Barbara Brzezińska, menedżer w zespole innowacji, B+R, dotacji i ulg PwC, podkreśla, że granty z działania 2.2 programu Wiedza Edukacja Rozwój pomogą doszkolić przedstawicieli mniejszych firm w dziedzinie krajowych zamówień publicznych. Fot. Marek Wiśniewski

— MŚP niechętnie uczestniczą w przetargach. Powód? To bardzo sformalizowany i długotrwały proces, który wymaga sporego zaangażowania w przygotowanie dokumentacji. Przedsiębiorcy muszą zdobyć wiele oświadczeń z różnych instytucji. Niestety, na taką pracę administracyjno- -organizacyjną często nie mogą sobie pozwolić. Wiążę się to albo z utworzeniem nowego etatu, albo z oddelegowaniem osoby odpowiadającej za kontakt z klientami do wspomnianych zadań. W tej sytuacji firma musi liczyć się z utratą kontrahentówlub osłabieniem swojej pozycji biznesowej — podkreśla Barbara Brzezińska.

Skomplikowana tematyka

Ekspertka PwC nie ma wątpliwości, że granty z działania 2.2 programu Wiedza Edukacja Rozwój „(Wsparcie na rzecz zarządzania strategicznego i budowy przewagi konkurencyjnej na rynku”) pomogą doszkolić przedstawicieli mniejszych firm w dziedzinie krajowych zamówień publicznych.

— To ciekawy konkurs dla MŚP. Jego słabą stroną jest jednak to, że nie uwzględnia puli postępowań zagranicznych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) skupiła się na krajowym rynku. Nie chciała rozszerzać już i tak skomplikowanej tematyki naboru — ocenia Barbara Brzezińska.

Zauważa, że konstrukcja konkursu jest dość niestandardowa wobec klasycznych programów PARP. Jego budżet wynosi niecałe 3 mln zł. Rządowa agencja chce dofinansować jeden projekt, który spełni wszystkie wymagania i kryteria. Wybierze operatora, którego rolą będzie pozyskanie do programu przedsiębiorców i ich pracowników.

— Wspomniana kwota dla jednego przedsięwzięcia szkoleniowo-doradczego powinna być wystarczająca. Ponadto wachlarz wnioskodawców powinien być dość szeroki. O dotacje może powalczyć właściwie każdy przedsiębiorca, ale także związki i organizacje wspierające rozwój firm. Ważnym wymogiem jest jednak udokumentowanie co najmniej trzyletniego doświadczenia wnioskodawcy w zakresie szkoleń z PZP — wyjaśnia Barbara Brzezińska.

Pozostałe kryteria — zdaniem ekspertki PwC — są raczej zero-jedynkowe i nieskomplikowane.

— Dlatego liczy się przede wszystkim praktyka w prowadzeniu szkoleń i doradztwie z tematyki zamówień publicznych — tłumaczy Barbara Brzezińska.

Niełatwe do spełnienia

Od beneficjenta, który otrzyma dofinansowanie i zrealizuje projekt, PARP będzie wymagała osiągnięcia dość trudnych wskaźników. Małe i średnie firmy, które skorzystają ze wsparcia szkoleniowo- -doradczego, muszą działać w jednym z trzech województw: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Z usług biznesowych ma skorzystać ponad 250 spółek. Dominika Alicka, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte, przyznaje, że przedstawiciele MŚP mają ograniczone możliwości finansowe, aby korzystać ze wsparcia profesjonalnych doradców. Udział w postępowaniach publicznych wymaga specjalistycznej wiedzy i nierzadko referencji potwierdzających m.in. realizację usług zlecanych w tym trybie. Zdaniem ekspertki Deloitte, przedstawiciele biznesu, którzy chcą rozwijać portfolio klientów, powinni zdobywać kompetencje w tej dziedzinie.

— Przedsiębiorcy raczej nie mają trudności w opracowaniu oferty odpowiedniej dla potencjalnych kontrahentów. W przypadku zamówień publicznych konieczne jest jednak umiejętne zinterpretowanie wymagań stawianych oferentom. Istotna jest również zdolność oceny wyników postępowania, a także wiedza o tym, w jakich sytuacjach można wnieść zastrzeżenia do jego przebiegu — zaznacza Dominika Alicka.

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku sektor ten stanowił aż 8 proc. naszego PKB. Wartość krajowych zamówień publicznych powyżej progów unijnych wyniosła ponad 114,7 mld zł. Zdaniem Jadwigi Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, te pieniądze powinny w większym stopniu trafiać do małych i średnich graczy. Ciekawą inicjatywą jest uruchomiony w połowie października miniPortal. Umożliwia on bezpieczne i bezpłatne prowadzenie w formie elektronicznej postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a także bezpłatną komunikację między zamawiającym a wykonawcą. Narzędzie powstało dzięki współpracy mikroprzedsiębiorców i czterech instytucji — Urzędu Zamówień Publicznych, MPiT, Ministerstwa Cyfryzacji i Centralnego Ośrodka Informatyki.

Weź udział w warsztacie "Nowe procedury w zakresie Zamówień Publicznych", 17 stycznia 2019 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu