Czytasz dzięki

Niemcy: minister finansów dużo wcześniej wiedział o problemach Wirecardu

opublikowano: 17-07-2020, 14:09

Minister finansów Olaf Scholz był świadom potencjalnej manipulacji rynkiem przez Wirecard już w lutym 2019 roku.

Nadzór niemieckiego rynku finansowego BaFin poinformował Scholza o fintechu „z powodu podejrzenia naruszenia zakazu manipulacji rynkiem”, wynika z raportu Ministerstwa Finansów, do którego miał wgląd Bloomberg. Minister miał dowiedzieć się, że BaFin może badać sprawę „we wszystkich kierunkach”, wynika z dokumentu.

Olaf Scholz
Zobacz więcej

Olaf Scholz fot. Bloomberg

Scholz zaprzeczał, że jest bezpośrednio zaangażowany w skandal Wirecardu. Jego zastępca, Joerg Kukies, potwierdził natomiast w środę, że pod koniec ubiegłego roku spotkał się dwa razy z Markusem Braunem, prezesem Wirecardu.

18 czerwca Wirecard poinformował, że jego audytor nie chce podpisać rocznego sprawozdania spółki, bo nie może doliczyć się 1,9 mld USD. Tydzień później niemiecki operator płatności rozpoczął procedurę ogłoszenia upadłości, bo wyszło na jaw, że brakujące pieniądze to wynik oszustw w księgach rachunkowych spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane