Niemcy robią swoje

BMK
opublikowano: 25-05-2007, 00:00

W biznesie utrzymują się dobre nastroje. Obawy o spowolnienie nie znajdują też potwierdzenia w danych o PKB.

W biznesie utrzymują się dobre nastroje. Obawy o spowolnienie nie znajdują też potwierdzenia w danych o PKB.

Indeks Ifo, który pokazuje, jak kształtują się nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, utrzymał się na kwietniowym poziomie 108,6 pkt. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 pkt, więc nieco słabsze dane skłoniły inwestorów do delikatnej wyprzedaży europejskiej waluty. Jednak apetyt na podwyżkę stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny już w czerwcu nie osłabł. A to m.in. dlatego, że aktywność największej w Europie gospodarki utrzymuje się na wysokim poziomie — wbrew obawom o jej spowolnienie, związanych z podwyżką VAT. Indeks pokazujący ocenę kondycji niemieckiej gospodarki wzrósł w ciągu roku o 5,1 pkt — do 112,5 pkt.

O tym, że gospodarka naszych zachodnich sąsiadów ma się dobrze, świadczą też twardsze dane: niemiecki urząd statystyczny poinformował wczoraj, że tamtejszy PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 0,5 proc., co było zgodne z prognozami ekonomistów. W ujęciu rocznym gospodarka przyspieszyła o 3,3 proc. po wzroście o 3,7 proc. w czwartym kwartale 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu