Czytasz dzięki

Niemiecki parlament przyjął wyjaśnienia EBC w sprawie zakupów obligacji

opublikowano: 03-07-2020, 09:12

Szeroka koalicja niemieckich partii parlamentarnych głosowała w czwartek za przyjęciem wyjaśnienia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczącego zakupów obligacji na rynku.

Na początku maja niemiecki Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że Bundesbank przestanie kupować obligacje w ramach programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE) jeśli w ciągu trzech miesięcy EBC nie dowiedzie, że takie zakupy są uzasadnione i "proporcjonalne". Ostrzegał, że jeśli tak się nie stanie Bundesbank będzie musiał sprzedać obligacje, które już kupił w ramach programu.

Pod koniec czerwca EBC zdecydował o przekazaniu niepublikowanych dokumentów uzasadniających jego decyzje w sprawie zakupów obligacji szefowi Bundesbanku, Jensowi Weidmannowi, który następnie, zgodnie z życzeniem Trybunału, przedstawił je parlamentowi i rządowi Niemiec w celu wydania oceny, czy uważają działania EBC za adekwatne. 29 czerwca niemiecki minister finansów Olaf Scholz ocenił, że EBC przestrzegał zasady proporcjonalności w swoim programie zakupów obligacji. W czwartek niemiecki parlament głosował za przyjęciem wyjaśnień EBC w tej sprawie.

- To sygnał dla Frankfurtu, że Bundesbank będzie uczestniczył w programie – powiedział Andreas Jung z CDU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane