Nikkei225 najwyżej od 1992 r.

Nadzieje, że słabość jena wesprze wyniki eksporterów oraz skup akcji przez Bank Japonii pomagają japońskim akcjom wyjść na wieloletnie szczyty.

Japonia, flaga
Zobacz więcej

Japonia, flaga

Bloomberg

W poniedziałek główny indeks giełdy w Tokio Nikkei225 zyskał 0,6 proc., co jednak wystarczyło, by w cenach zamknięcia znalazł się najwyżej od stycznia 1992 r. Koniunkturę w będącej trzecim pod względem kapitalizacji (po USA i Chinach) rynku akcji na świecie Japonii wspiera korzystna dla eksporterów słabość jena. Kurs japońskiej waluty dzieli dystans około 1 proc. od zejścia na dwuletnie minimum względem euro oraz do 9-miesięcznego dołka względem dolara. Należącego do tzw. bezpiecznych lokat jena osłabiły lepsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy.

- Globalne ożywienie nie zmierza jeszcze do końca. Osłanianie się jena skłania inwestorów do oczekiwania podwyżek prognoz zysków spółek przed rozpoczynającym się w marcu sezonem wyników – komentuje dla Bloomberga Tatsushi Maeno, strateg towarzystwa Okasan Asset Management.

W wyjściu z listopadowej korekty japońskiej giełdzie pomaga także skup akcji krajowych spółek przez Bank Japonii, będący częścią prowadzonego od 2010 r. programu stymulacji gospodarki. Instytucja w listopadzie wznowiła zakupy opartych na akcjach funduszy ETF, po tym jak przez kilka tygodni pozostawała poza rynkiem. Spośród dwóch oferowanych przez polskie towarzystwa funduszy akcji japońskich w ostatnich 12 miesiącach lepsze wyniki przyniósł NN Japonia (+20 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nikkei225 najwyżej od 1992 r.