OFE sprzedawały na GPW

Szymon Maj
opublikowano: 18-09-2019, 22:00

Według szacunków Macieja Marcinowskiego z Trigon Domu Maklerskiego, OFE kontynuowały w sierpniu sprzedaż polskich akcji — bilans wyniósł minus 148 mln zł.

Jak zauważa analityk, był to dziewiąty miesiąc negatywnego podejścia funduszy do walorów z GPW. Kwota uwzględnia rozliczenie wezwania na Pfleiderer, z którego OFE mogły uzyskać około 300 mln zł. Najwięcej sprzedawał fundusz Aegon (-125 mln zł netto), tuż za nim jest AXA (-41 mln zł). Siedem na 10 funduszy OFE zdecydowało się na sprzedaż polskich akcji. Pozytywnie wyróżniły się Generali i Bankowy, kupiły akcje o wartości netto 41 mln zł i 35 mln zł. Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych spadła w sierpniu o 4,3 proc.

Najlepszy wynik zarządzania osiągnął MetLife OFE (-3,6 proc), a najgorszy Bankowy OFE (-4,9 proc). Aktywa OFE to 152,5 mld zł. Udział funduszy w akcjach spadł w ciągu roku o 4,2 pkt proc., w tym o 3,6 pkt proc. w akcjach polskich. 5 na 10 funduszy posiada w portfelu przynajmniej 75 proc. akcji polskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu