Onde zdecydowało się na giełdę

opublikowano: 14-06-2021, 13:31

Jeśli KNF da zielone światło, to budowlana firma Onde przeprowadzi ofertę publiczną na przełomie czerwca i lipca.

Do końca czerwca podejmiemy decyzję, czy uplasujemy emisję na giełdzie, czy skierujemy ją do inwestora strategicznego - mówi trzy tygodnie temu Paweł Średniawa, prezes Onde. Klamka jednak zapadła i jest już pewne, że wygrała opcja nr 1. Na szczegóły oferty publicznej trzeba poczekać do momentu zatwierdzenia prospektu emisyjnego przez Komisją Nadzoru Finansowego, ale zgodnie z obecnym harmonogramem book building miałby ruszyć na przełomie czerwca i lipca.

Oferta będzie obejmować nowe akcje (nie więcej niż 8,25 mln) oraz do 8,85 mln walorów sprzedawanych przez obecnych akcjonariuszy - giełdowy Erbud i Jacka Leczkowskiego. Jeśli chetni znajdą się na wszystkie, to nowi akcjonariusze obejmą 31,1 proc. kapitału, a Erbud zmniejszy zaangażowanie z 87,9 do 60,7 proc.

– Osiągnięcie pozycji czołowego wykonawcy farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce sprawiło, że postanowiliśmy pójść krok dalej i rozwinąć naszą działalność o dewelopment i skorzystać na poszerzeniu naszego udziału w budowaniu wartości projektów OZE. Oprócz kontynuacji działalności wykonawczej w segmencie budownictwa OZE oraz budownictwa inżynieryjno-drogowego będziemy budować duże farmy wiatrowe i fotowoltaiczne w. modelu develop, bulid and sell. To powinno pozwolić nam na pełniejszy udział w transformacji energetycznej Polski oraz na realizację premii deweloperskiej i generowanie wyższych marż. Na ten cel właśnie chcemy przeznaczyć pieniądze z emisji nowych akcji – mówi Paweł Średniawa, prezes Onde.

Ewentualny debiut Onde na GPW będzie pierwszym od 2015 r. debiutem spółki z branży budowlanej na warszawskiej giełdzie.

Onde, która zajmowała się kiedyś głównie budową dróg, działając pod nazwą Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego, przed laty postanowiła zdywersyfikować działalność. Obecnie segment drogowy stanowi jedynie 18 proc. przychodów firmy i około 35 proc. portfela, szacowanego na około 1 mld zł. Onde obecnie należy do liderów rynku odnawialnych źródeł energii (OZE). Jest zaangażowane w realizację projektów o mocy stanowiącej 50 proc. farm wiatrowych, które wygrały aukcje w 2019 r. i około 10 proc. projektów z segmentu fotowoltaiki (PV).

W 2020 roku Onde miało 586,3 mln zł przychodów (+54 proc. r/r), 46,2 mln zł EBITDA (+116 proc. r/r) oraz 32,8 mln zł zysku netto (+140 proc. r/r). W I kwartale 2021 r. przychody wyniosły 229,6 mln zł (+246 proc. r/r), a zysk operacyjny 18,9 mln zł.

Globalnym koordynatorem i prowadzącym księgę popytu jest Trigon Dom Maklerski.

Rynek pierwotny znów ożył

Od początku roku na głównym rynku GPW zadebiutowały 8 spółek, z czego trzy przeszły z NewConnect. Zdecydowanie największą ofertę publiczną przeprowadziło Pepco, którego akcjonariusz - Steinhoff - upłynnił akcje warte prawie 3,7 mld zł. Znacznie mniejszą wartość, bo 27 mln zł, ma trwająca właśnie emisja spółki Render Cube. Obejmuje ona 136,8 tys. akcji i jest kierowana do tych inwestorów, którzy dysponują co najmniej równowartością 100 tys. EUR. Jeśli oferta się powiedzie, to producent gier trafi na NewConnect. W debiut na rynku głównym celuje natomiast Shoper, spółka świadcząca usługi dla podmiotów z branży e-commerce’owej. mBank, który jest globalnym koordynatorem oferty, wycenił firmę na 1,16-1,4 mld zł, a IPO może mieć wartość nawet 380 mln zł. Planowana oferta publiczna Shopera ma objąć do 27,1 proc. akcji (nie ma w planach emisji). Do publicznej emisji akcji szykuje się ponadto Columbus Energy, największa ze spółek, notowanych na NewConnect (jej kapitalizacja to 2,6 mld zł). Właśnie zatrudniła ona doradcę w procesie, a wpływy z ewentualnej emisji mają pójść na budowę farm fotowoltaicznych. Spółka zamierza w tym lub najpóźniej na początku przyszłego roku przenieść się z NewConnect na rynek główny GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane