Opteam wychodzi na DACH

opublikowano: 10-05-2018, 22:00

Rzeszowska firma IT i stowarzyszone z nią Polskie ePłatności szykują przejęcia.

W ocenie szefa rady nadzorczej Opteam Janusza Bobera przejęcie
zagranicznej spółki przyspieszy planowaną ekspansję na rynkach DACH.
Zobacz więcej

Apetyt na przejęcia:

W ocenie szefa rady nadzorczej Opteam Janusza Bobera przejęcie zagranicznej spółki przyspieszy planowaną ekspansję na rynkach DACH. Fot. Marek Wiśniewski

Opteam z Rzeszowa, który od 30 lat działa na polskim rynku informatycznym, postanowił wypłynąć na szerokie wody. Planuje rozwinąć działalność w krajach DACH (Niemcy, Austria), m.in. poprzez współpracę z partnerem handlowym oraz budowę własnych struktur.

— Rok 2018 będzie przełomowy — zapowiada Tomasz Ostrowski, prezes Opteamu.

Zwraca uwagę, że zapotrzebowanie na usługi IT w krajach Europy Zachodniej wciąż dynamicznie rośnie.

— Widzimy duży potencjał i możliwość ekspansji w krajach DACH. Podpisaliśmy już pierwsze umowy i zdobyliśmy znaczącego partnera handlowego, a w kolejnych miesiącach planujemy rozwinąć własne zasoby sprzedażowe — mówi Tomasz Ostrowski.

Spółka do tej pory działała wyłącznie w Polsce. Pomysł, żeby wyjść za granicę, narodził się w ubiegłym roku. Ekspansję przyspieszyłaby akwizycja.

— Jesteśmy zainteresowani podmiotem, który dałby nam dostęp do rynku. Jesteśmy w trakcie rozmów akwizycyjnych. Negocjacje z kilkoma partnerami zakończyliśmy na etapie ustalania wyceny. Prowadzimy kolejne, o różnym stopniu zaawansowania. Potencjalnym źródłem finansowania jest dług, ale proces przejęcia może być rozłożony w czasie i w przyszłości możemy wykorzystać pieniądze ze sprzedaży akcji Polskich ePłatności [PeP — red.] — mówi Janusz Bober, szef rad nadzorczych Opteamu i PeP.

PeP, które specjalizują się w przetwarzaniu płatności bezgotówkowych oraz realizacji innych usług z wykorzystaniem terminali POS, także mają apetyt na przejęcia. Opteam jest współzałożycielem spółki i kontroluje obecnie ponad 24 proc. akcji.

— Wciąż jest sporo mniejszych podmiotów do kupienia i PeP pracują nad kolejnymi akwizycjami — mówi Janusz Bober.

W ostatnim roku PeP przejęły dwie firmy: NeoTu z grupy Kolportera oraz gdański PayLine.

— PeP rozwijają się zgodnie z planem, który zakłada osiągnięcie pozycji największego agenta rozliczeniowego w kraju w ciągu dwóch lat. Po ostatnichdziałaniach i akwizycjach jesteśmy powyżej zakładanych planów i już obsługujemy ponad 70 tys. terminali. Mamy też przyczółek online, który chcemy rozwijać — twierdzi szef rady.

Po dwóch latach, gdy uda się uzyskać synergię z akwizycji, możliwa jest sprzedaż PeP inwestorowi branżowemu. Z zysku za 2016 r. Opteam wypłacił rekordową dywidendę — 1,71 zł na akcję (łącznie 14,5 mln zł), czyli… dziesięciokrotnie więcej niż rok wcześniej. Podzielił się zyskami ze sprzedaży części akcji PeP funduszowi Innova Capital. W tym roku tak szczodry nie będzie.

— W związku z planowanymi działaniami rozwojowymi, nic nie wskazuje na to, żeby Optaeam wypłacił w tym roku dywidendę — mówi Janusz Bober.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy