Palaldia: Po wypowiedzi Dariusza Filara z RPP złoty się wzmacnia

Marek Rogalski
01-09-2004, 10:22

Od wczorajszego popołudnia notowania złotego nieznacznie zyskały na wartości – po otwarciu rynku kurs euro spadł poniżej 4,45 zł, a notowania dolara powróciły poniżej 3,66 zł. Wsparciem dla naszej waluty okazała się wypowiedź członka Rady Polityki Pieniężnej, Dariusza Filara, który powiedział, iż prawdopodobne są kolejne podwyżki stóp procentowych. Dodał także, iż w przyszłym roku próg ostrożnościowy 55 proc. długu publicznego do PKB nie zostanie przekroczony, co także jest pozytywną informacją.

Wczoraj opublikowany został także raport agencji ratingowej Moody’s, w którym znalazły się stwierdzenia, iż złoty nadal jest słaby mimo sporego umocnienia w tym roku. Zdaniem analityków Moody’s można także oczekiwać spadku inflacji w przyszłym roku do poziomu 2 proc. na koniec przyszłego roku. Nieco może niepokoić tylko stwierdzenie, iż do wyborów parlamentarnych nie należy raczej spodziewać się przeprowadzenia głębokich reform strukturalnych.

Pozytywne informacje napłynęły dzisiaj także z Węgier – w II kwartale PKB wzrósł o 4 proc. wobec spodziewanych 3,8 proc. i zanotowanych 4,2 proc. w I kwartale.

Na dzisiaj została zaplanowana aukcja 2-letnich obligacji o wartości 2,7 mld zł. Jej pozytywne wyniki mogą także pomóc złotemu. Podsumowując – w najbliższym czasie spodziewamy się nieznacznego umocnienia się naszej waluty – już za tydzień opublikowane zostaną informacje o wzroście PKB za II kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Palaldia: Po wypowiedzi Dariusza Filara z RPP złoty się wzmacnia