Czytasz dzięki

Pandemia ogranicza dostawy bananów

opublikowano: 15-04-2020, 12:20

Pandemia koronawirusa dotyka kolejny sektor globalnej gospodarki. Eksperci oczekują ograniczenia odstaw bananów.

Filipiny, drugi na świecie pod względem wielkości eksporter bananów ostrzegają, że dostawy zagraniczne tych owoców mogą zmniejszyć się w tym roku o prawie 40 proc. 

Banany
Zobacz więcej

Banany fot. Bloomberg

ponieważ blokady i środki ograniczające kontakty społeczne ograniczają produkcję i transport.

Według Stephena Antiga, dyrektora wykonawczego Stowarzyszenia Producentów i Eksporterów Bananów, eksport owoców w tym kraju spadnie w tym roku do około 2,5 mln ton. W zeszłym roku ten azjatycki kraj sprzedał za granicę  4 mln ton owocu. Dodał, że wielu plantatorów zmuszonych zostało do wstrzymania niektórych operacji. Co gorsze, jak podkreślił, banany musza być zbierane każdego dnia, a obecnie są z tym poważne problemy i część owoców gnije na drzewach.

Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że na Filipiny przypadało około 20 proc. globalnych dostaw bananów w 2019 r. i około 90 proc. całkowitego wolumenu eksportu w Azji, a jej dwoma głównymi rynkami są Chiny i Japonia. Największym na świecie eksporterem jest Ekwador.

Zdaniem Antiga eksport owoców, mimo zaplanowanego na koniec kwietnia odblokowania wysp i części działalności będzie nadal ograniczony, ponieważ oczekuje się, że utrzymają się środki zdystansowania społecznego, które ograniczą liczbę pracowników. W jego opinii, jeśli uda się w miarę szybko złagodzić blokadę prowincji Bukidnon, kraj może wyeksportować 3 mln ton bananów w tym roku.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane