PFR dokapitalizuje WB Electronics

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Fundusz obejmie 24 proc. akcji zbrojeniowej spółki za 128 mln zł. Dzięki temu zainwestuje ona w produkcję cywilną i ekspansję zagraniczną.

2,4 mln sztuk — tyle akcji z emisji WB Electronics obejmie Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Wartość dokapitalizowania sięgnie 128 mln zł. Dzięki temu do rządowego funduszu trafi 24 proc. akcji zbrojeniowej spółki. — WB Electronics to firma mająca dobre wyniki finansowe, podwyższenie kapitału nie służy więc restrukturyzacji, celem jest wsparcie projektów rozwojowych — podkreśla Paweł Borys, prezes PFR.

NA WIELU FRONTACH: Paweł Borys, prezes PFR (z prawej), twierdzi, że inwestycja w WB Electronics wzmocni rozwój sektora obronnego w Polsce i pozycję kraju na arenie międzynarodowej. Piotr Wojciechowski, kierujący zbrojeniową firmą, nie zapomina o dywersyfikacji i zapowiada także inwestycje cywilne.
Zobacz więcej

NA WIELU FRONTACH: Paweł Borys, prezes PFR (z prawej), twierdzi, że inwestycja w WB Electronics wzmocni rozwój sektora obronnego w Polsce i pozycję kraju na arenie międzynarodowej. Piotr Wojciechowski, kierujący zbrojeniową firmą, nie zapomina o dywersyfikacji i zapowiada także inwestycje cywilne. Fot. ARC

Dywersyfikacja i eksport

WB Electronics stawia na dywersyfikację i nowe rynki.

— Oprócz pieniędzy z podwyższenia kapitału dysponujemy także 80 mln zł z emisji obligacji. Mamy więc sporo funduszy na realizację projektów rozwojowych dotyczących m.in. umocnienia naszej pozycji na rynku cywilnym oraz ekspansji zagranicznej — mówi Piotr Wojciechowski, prezes WB Electronics.

Prezes przypomina, że spółka jest szczególnie aktywna na rynku kolejowym i energetycznym. Dostarcza m.in. systemy automatycznego rozmrażania rozjazdów, stara się wejść na rynek sterowania napędami elektrycznymi. Dostarcza także urządzenia i systemy telekomunikacyjne i łącznościowe, które mogą być używane w wojsku i w cywilu. Dzięki pozyskanym funduszom może rozwijać się m.in. w tych obszarach. Za granicą natomiast zamierza aktywnie zdobywać klientów na przykładw Azji, Afryce Północnej czy na Filipinach.

Żwirko i Wigura

Paweł Borys podkreśla, że projekt współpracy z WB Electronics wpisuje się też w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, opracowaną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi głównie o program Żwirko i Wigura dotyczący umocnienia pozycji krajowych firm w sektorze bezzałogowych statków powietrznych. Ten segment działalności, na bazie zakładów w Bydgoszczy, zamierza rozwijać także Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ). Paweł Borys zapewnia, że spółki nie będą konkurować i dublować projektów rozwojowych. Piotr Wojciechowski również podkreśla, że WB Electronics jest otwarty na współpracę z podmiotami należącymi do PGZ.

Doradcy zapewniają, że transakcja przyniesie korzyści zarówno PFR, jak i WB Electronics.

— Współpracowaliśmy z PFR przy tym projekcie i biznesplan pokazał, że WB Electronics jest od 20 lat dobrze zarządzaną firmą. Ma stabilną sytuację finansową i perspektywy rozwoju, dzięki którym PFR może liczyć na zwrot z inwestycji. Państwowy podmiot zachował się jak profesjonalny fundusz private equity, wchodząc w bardzo perspektywiczny projekt. To pierwsza transakcja, w której państwowy fundusz inwestuje w prywatny podmiot — mówi Piotr Jackowski, senior associate w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Paweł Borys informuje, że w przypadku firm o dobrej pozycji rynkowej i mających perspektywy na rozwój oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji sięga 9-11 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PFR dokapitalizuje WB Electronics