Pierwsza japońska firma sprzedała obligacje bitcoinowe

Japońska firma Fisco Ltd. zdecydowała się na odważny krok i postanowiła poeksperymentować ze sprzedażą obligacji denominowanych w bitcoinie. Emitent twierdzi, że cyfrowa waluta w końcu stanie się prawnie uznanym aktywem finansowym w Japonii i pomoże zwiększyć jego działalność, donosi Bloomberg.

Oddział firmy należącej do tokijskiego dostawcy informacji finansowych wyemitował 10 sierpnia papiery o trzyletnim terminie zapadalności o wartości długu sięgającej 200 bitcoinów. Oferta była skierowana do innej firmy z grupy Fisco. 

Zobacz więcej

Bitcoin fot. Bloomberg

Jednym z celów sprzedaży było zbadanie potencjału takich obligacji, czy są one użytecznym narzędziem pozyskiwania funduszy. Wyemitowane obligacje miały wartość około 813 tys. USD i gwarantują 3 proc. premię.

Eksperyment to kolejny przykład tego, jak przedsiębiorstwa i inwestorzy na całym świecie szukają sposobów zarabiania pieniędzy na bitcoinie. Niektórzy inwestorzy zwrócili się w stronę walut cyfrowych jako alternatywy, po tym jak eskalacji uległo napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. Japonia, gdzie organy nadzoru osiągnęły większy postęp niż inne kraje w opracowywaniu praw dla kryptowalut, staje się swoistym centrum dla takich eksperymentów.

Rząd premiera Shinzo Abe zalegalizował 1 kwietnia 2017 r. waluty wirtualne jako formę płatności i ustanowił zasady dotyczące kontroli i bezpieczeństwa. W lipcu organy regulacyjne zaczęły zezwalać na zakupy bitcoinem, które mają być zwolnione z 8-procentowego podatku od sprzedaży, i ustawić je na podobnym poziomie jak produkty finansowe, takie jak akcje i obligacje.

W tym tygodniu wartość bitcoina przekroczyła poziom 4 tys. USD i w czwartek ta cyfrowa waluta kwotowana była na poziomie 4362 USD na azjatyckich rynkach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pierwsza japońska firma sprzedała obligacje bitcoinowe