Pierwsze ulgi w polskiej strefie inwestycji

opublikowano: 19-12-2018, 22:00

Według przedsiębiorców i prawników ustawa wspierająca nowe projekty firm jest dla nich znacznym udogodnieniem.

Widać już efekty działania ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie z końcem czerwca tego roku. Pomoc publiczna, przeznaczona dla przedsiębiorców na realizację nowych inwestycji, polega na zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) lub fizycznych (PIT) na terenie niemal całego kraju, a nie jedynie wydzielonych stref. Wysokość ulgi podatkowej zależy od lokalizacji inwestycjii wielkości przedsiębiorstwa. Może ona wynosić 10-50 proc. dla dużych firm, 20-60 proc. dla średnich i 30- -70 proc. dla mikro- i małych przedsiębiorstw — przypomniano w raporcie ekspertów Colliers International, EY oraz Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pt. „Polska strefa inwestycji. Zmiany prawne i organizacyjne”.

— Obszary o wyższym bezrobociu, niewielkie i średniej wielkości miasta oraz tereny wiejskie otrzymają większe wsparcie. Ponadto decyzja o udzieleniu pomocy może zostać wydana nie tylko na realizację nowych projektów, lecz także w związku z planowanym rozwojem już istniejących przedsiębiorstw, np. utworzeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej, wprowadzeniem nowych produktów oraz wdrożeniem innowacji. Wyjątek stanowi województwo mazowieckie, w którym na wsparcie mogą liczyć jedynie nowe inwestycje — mówi Paweł Tynel, partner działu ulg i dotacji inwestycyjnych EY.

Prawnicy z kancelarii Ecovis Milczarek i Wspólnicy wyjaśniają: aby skorzystać z ulgi, trzeba spełnić dwa podstawowe kryteria. Pierwsze, ilościowe, dotyczy poniesienia kosztów kwalifikowanych o określonej wysokości. Drugie, jakościowe, związane m.in. ze zrównoważonym rozwojem gospodarczymi społecznym, wymaga np. zapewnienia odpowiedniego poziomu zatrudnienia czy prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Po kilku miesiącach obowiązywania ustawy pierwsze firmy zaczęły uzyskiwać zgody na takie wsparcie — na podstawie decyzji ministra przedsiębiorczości i technologii (MPiT). Jedną z nich uzyskała spółka Stalatube, należąca do fińskiej grupy pod tą samą nazwą. Celem, który przyświecał jej podczas ubiegania się o decyzję o wsparciu, było utworzenie nowego przedsiębiorstwa, które będzie zajmowało się m.in. przetwarzaniem spawanych i giętych profili ze stali nierdzewnej, a także ulepszaniem elementów rurociągów z rur ze stali nierdzewnej czy ulepszaniem konstrukcji spawanych elementów.

W związku z tym, że inwestycja będzie realizowana przez przedsiębiorstwo na terenie województwa łódzkiego, pomoc publiczna wyniesie 35 proc.

Dzięki nowym regulacjom ustawy o wspieraniu nowych inwestycji możliwe jest skorzystanie ze wsparcia na terenie całej Polski, a nie tylko na określonych obszarach. Inwestorzy są zachęcani do lokowania swoich inwestycji w Polsce. Dodatkowo dzięki nim wprowadzają nowe rozwiązania techniczne oraz technologiczne,a także zwiększają dynamikę eksportu i konkurencyjność wytwarzanych wyrobów, a co najważniejsze — tworzą miejsca pracy.

— System wsparcia preferuje mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Duzi też mogą z niego skorzystać, choć wymogi im stawiane są oczywiście znacznie większe. Procedura uzyskania decyzji jest łatwiejsza niż w poprzednim stanie prawnym. Po realizacji pierwszego projektu możemy stwierdzić, że wprowadzone przepisy faktycznie stanowią znaczne udogodnienie dla przedsiębiorców — mówi radca prawny Piotr Pruś z Ecovis Milczarek i Wspólnicy, odpowiedzialny za projekt Stalatube.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu