PIP chce składek ZUS od każdej umowy cywilnoprawnej

opublikowano: 08-02-2016, 22:00

Nadużycia w zatrudnianiu na podstawie umów niepracowniczych są najczęstsze w małych firmach — ocenia PIP.

Składki na ubezpieczenie społeczne od wszystkich odpłatnych umów cywilnoprawnych zawieranych w celu świadczenia pracy, obowiązkowe sporządzanie takich umów na piśmie i zgłaszanie zleceniobiorców do ubezpieczenia społecznego przed przystąpieniem do wykonywania zadań. Takie rozwiązania proponuje rozważyć Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) w walce z nadużyciami przy stosowaniu tej formy zatrudnienia.

Jej zdaniem, jest ona niepokojąco nadużywana, w sposób pozwalający na omijanie ochronnej roli przepisów prawa pracy. Najwięksi winowajcy to małe firmy. Na to wskazują wyniki kontroli PIP przeprowadzonych w latach 2013-15, zarówno podjętych w reakcji na skargi osób świadczących pracę, jak i planowych w zakładach wytypowanych przez inspekcję. Dziś zostaną przedstawione Radzie Ochrony Pracy (ROP) przy Sejmie.

35 proc. skarg zasadnych

Na skutek skarg w 2015 r. skontrolowano 554 firmy (w 2014 r. — 518, w 2013 r. — 501). Zatrudniały one ponad 64,5 tys. pracowników, a 64 tys. osób na umowach cywilnoprawnych i ponad 2,5 tys. na tzw. samozatrudnieniu. Zarzuty dotyczyły wykonywania zadań w warunkach właściwych dla stosunku pracy, przede wszystkim na podstawie zawartych umów-zleceń.

Skargi pochodziły głównie od zatrudnionych w małych firmach z sektora handlu i napraw, a także oferujących usługi administrowania (np. sprzątanie, wynajem i dzierżawa, agencje zatrudnienia, organizacja turystyki) oraz w przetwórstwie przemysłowym. W 35,5 proc. skarg inspektorzy uznali zarzuty za zasadne. W jednym z zakładów do prac związanych bezpośrednio z produkcją na umowy zlecenia zatrudniono 73 osoby. W ocenie inspektora u 70 z nich miało to cechy stosunku pracy.

Osoby te pracowały w identycznych rozkładach czasu pracy jak pracownicy etatowi, w systemie trzyzmianowym po 8 godzin dziennie. Zmiany były mieszane, na każdej świadczyli pracę pracownicy i zleceniobiorcy. Ci ostatni byli zatrudniani na konkretnych stanowiskach (np. formierz, szlifierz, oczyszczacz, malarz, magazynier, ślusarz), a nie do wykonania określonych czynności. Sposób realizacji zleceń nie dawał im żadnej samodzielności.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Źle w budownictwie

Kontrolami planowymi objęto w 2015 r. ponad 1,9 tys. firm, zatrudniających prawie 100,2 tys. pracowników, ponad 43,6 tys. osób wykonywało tam pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, a 2 tys. na samozatrudnieniu. Dominowały umowy-zlecenia (87,4 proc.). Wśród wszystkich zbadanych umów niepracowniczych 26,7 proc. nosiło cechyumów o pracę, co rzadziej stwierdzano w zakładach zatrudniających co najmniej 250 osób, a najczęściej w mikroprzedsiębiorstwach i firmach średniej wielkości.

Najwięcej naruszeń inspektorzy stwierdzili w firmach budowlanych (48,9 proc. skontrolowanych umów), w branży przetwórstwa przemysłowego (40,4 proc.), w handlu i naprawach (32,3 proc.) oraz transporcie i magazynowaniu (30,4 proc.). W budownictwie regułą jest częsta zmiana miejsca świadczenia pracy oraz bardzo duża rotacja zatrudnionych. To sprzyja zawieraniu umów cywilnoprawnych zamiast o pracę — ocenia inspekcja pracy w raporcie dla ROP. PIP zapowiada, że w tym roku będzie kontynuować kontrole w sektorze budowlanym.

Dzięki dotychczasowym działaniom wiele umów przekształcono we właściwą podstawę zatrudnienia, a ponadto — jak podkreślono — z nadużyciami wiążą się zagrożenia dla zdrowia i życia wynikające z niezapewniania pracującym bezpiecznych i higienicznych warunków. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane