Podatnik nie jest wrogiem fiskusa

Iwona Jackowska
opublikowano: 12-12-2011, 00:00

Rozpoczęła się akcja poparcia dla dekalogu praw podatnika. Organizatorzy walczą o budowę zaufania.

Ponad 700 podpisów złożono w pierwszych dniach ogólnopolskiej akcji poparcia Deklaracji Praw Podatnika, którą rozpoczęto na terenie województwa mazowieckiego. Koordynuje ją Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

— Nie żądamy obniżenia podatków — wyjaśnia Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Deklaracja to dekalog praw, które powinny przysługiwać podatnikom w relacjach z urzędami i być respektowane przez urzędników, prawników, sędziów. Co prawda niektóre takie prawa wynikają z polskich przepisów, ale są rozproszone w różnych ustawach, podatnicy często nie są ich świadomi, ponadto są nierzadko niejasne.

Celem akcji, która potrwa do maja 2012 r., jest wypracowanie standardów w kontaktach podatników z organami podatkowymi. Ochrona interesów skarbu państwa nie może oznaczać na przykład, że przy stosowaniu kodeksu karnego skarbowego nie jest respektowana zasada domniemania niewinności.

— Doświadczenia innych krajów wskazują, że we współpracy administracji podatkowej z podatnikami partnerstwo daje lepsze rezultaty niż sankcje i represje. Taką ideą kierują się Holandia, Wielka Brytania, USA — mówi Dorota Szubielska, partner w kancelarii Chadbourne & Parke LLP, Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy.

Autorzy dekalogu wskazują, że organy podatkowe powinny wymagać zapłaty podatku tylko w wysokości wynikającej z przepisów prawa podatkowego, deklaracji złożonej przez podatnika lub ostatecznej decyzji organu podatkowego.

Natomiast ulgi lub umorzenia zaległości podatkowych nie powinny być traktowaane jako akt łaski. Organy podatkowe nie powinny stawiać się w roli przeciwnika procesowego podatnika. Deklaracja zawiera również oczekiwania wobec systemu podatkowego budowanego przez prawodawców, aparat skarbowy i sądy. Głosi m.in., że przy tworzeniu przepisów musi być przestrzegana zasada niedziałania prawa wstecz w odniesieniu do regulacji działających na niekorzyść podatnika. Wskazując na oczekiwane kierunki zmian w prawie podatkowym, deklaracja może być narzędziem presji na ustawodawcę i organy podatkowe.

— Deklaracja nie ma na celu ułatwiania podatnikom unikania i uchylania się od opodatkowania, ale powinna doprowadzić do lepszej realizacji zasady budowania zaufania podatników do organów podatkowych i wprowadzenia niepisanej zasady zaufania organów podatkowych do podatników, którzy nie dają powodu do braku zaufania — podkreśla Dorota Szubielska.

Zbiórka podpisów jest prowadzona równolegle przez doradców podatkowych oraz elektronicznie (www.deklaracja.org). Osoby, które składają podpisy, muszą podać także inne dane personalne, ale nie będą one ujawnianie. Są zbierane po to, aby ta sama osoba nie zgłaszała poparcia wielokrotnie.

Deklaracja Prawa Podatnika

  • Prawo do dobrego prawa podatkowego
  • Prawo do zapłaty podatku w wysokości wynikającej z ustaw podatkowych
  • Prawo do udziału w rzetelnie prowadzonym postępowaniu podatkowym
  • Prawo do dobrego traktowania przez administrację podatkową
  • Prawo do sądowej ochrony praw w sprawach podatkowych
  • Prawo do informacji o sprawach z zakresu opodatkowania
  • Prawo do oceny prawa podatkowego
  • Prawo do oceny pracy administracji podatkowej
  • Prawo do respektowania zasady domniemania niewinności, a także współmierności i indywidualizacji kary za naruszenie prawa podatkowego
  • Prawo do naprawienia szkody wyrządzonej orzeczeniem organu władzy publicznej

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu