Czytasz dzięki

Polacy chętni do pracy zdalnej

opublikowano: 23-05-2019, 22:00

Coraz więcej pracowników oczekuje elastyczności, jeśli chodzi o miejsce i czas pracy. Jednak nie wszystkie firmy mogą sobie na to pozwolić.

Już ponad połowa Polaków chciałaby od czasu do czasu pracować poza biurem — wynika z badania „Confidence Index” przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

Jeszcze więcej, bo ponad 65 proc. ankietowanych docenia możliwość wyboru godzin, w jakich będzie wykonywać obowiązki. Zdaniem Mateusza Bociana, konsultanta w Michael Page, to efekt pokoleniowej zmiany, którawpływa na kulturę organizacji oraz kształtuje nowe postawy wobec pracy.

— Zauważamy, że coraz więcej kandydatów już na rozmowie rekrutacyjnej pyta o możliwość korzystania z pracy zdalnej w firmie, podczas gdy jeszcze pięć lat temu taki temat poruszany był o wiele rzadziej — mówi Mateusz Bocian.

Home office w Polsce jest szczególnie popularny w branżach IT, finansowej, przemysłowej i produkcyjnej — o ile zadania nie wymagają pracy przy użyciu konkretnych maszyn, sprzętu czy taśmy produkcyjnej. Możliwość korzystania z tego udogodnienia coraz częściej spotykana jest także wśród specjalistów z innych dziedzin, których zadania nie wymagają fizycznej obecności w wyznaczonym miejscu.

Na wprowadzenie takiego przywileju bardziej otwarte są firmy znajdujące się w gorszej lokalizacji lub poza miastem. Jednak nie wszystkie spółki mogą sobie pozwolić na home office. To praktycznie niemożliwe w przedsiębiorstwach, w których przeważająca część działań oparta jest na pracy fizycznej, wymagającej obecności specjalistów w określonym miejscu.

Trudności w dostosowaniu się do tego trendu mogą mieć także mniejsze organizacje, w których role pracowników są bardziej płynne i mniej ustrukturyzowane, przez co często trudne do zaplanowania.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane