Polacy w czołówce „indeksu ignorancji”

ŁO
opublikowano: 31-10-2014, 13:21

Firma badawcza Ipsos MORI sprawdziła wiedzę obywateli na temat podstawowych zagadnień społecznych. Wyniki wskazują, że Polacy należą do czołówki pod względem poziomu ignorancji.

Ośrodek Ipsos MORI sprawdził orientację ludzi w ważnych społecznych zagadnieniach w 14 krajach, w tym w Polsce. Autorzy badania przeprowadzili ankiety w grupie 11 tys. osób, które pytali o zagadnienia związane z imigracją, religijnością, ciążami nastolatek czy długością życia obywateli.  

Indeks ignorancji - Polska w czołówce
Indeks ignorancji - Polska w czołówce
Ipsos MORI

Na podstawie wyników powstał tzw. „indeks ignorancji”. Czołowe miejsca na liście zajmują państwa, których obywatele są najgorzej poinformowani, a ostatnie pozycje należą do społeczeństw najlepiej rozeznanych w sytuacji społecznej.

Portal Quartz komentując badania wskazuje, że na całym świecie ludzie mają dość dobre pojęcie na temat długości życia mieszkańców swojego kraju, ale jeśli chodzi o większość innych statystyk społecznych, to raczej z ich wiedzą jest kiepsko. 

Pierwsze miejsce przypadło Włochom, drugie Amerykanom, a kolejne Koreańczykom i Polakom. Największą wiedzę mają natomiast Szwedzi, Niemcy i Japończycy.  

Jak odpowiadali Polacy? Ankietowani stwierdzili, że imigranci stanowią 14 proc. ludności Polski, podczas gdy naprawdę jest ich ledwie 1,75 proc. Badani uważają także, że odsetek osób w kraju, które są bezrobotne i szukają pracy wynosi 34 proc., czyli o 25 proc. więcej niż w rzeczywistości.  

Polacy dostrzegają również wokół siebie więcej muzułmanów niż jest ich naprawdę, bo uważają, że reprezentanci tej religii stanowią 5 proc. społeczeństwa. Według danych Ipsosu nie jest ich w Polsce więcej niż 0,1 proc.  

Indeks ignorancji według Ipsos MORI 

1. Włochy

2. Stany Zjednoczone

3. Korea Południowa

4. Polska

5. Węgry

6. Francja

7. Kanada

8. Belgia

9. Australia

10. Wielka Brytania

11. Hiszpania

12. Japonia

13. Niemcy

14. Szwecja

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane