Policja zbuduje sieć dla administracji

Mariusz Zielke
opublikowano: 08-07-2008, 00:00

Policyjna sieć pod numer 112 ma być bazą dla sieci teletransmisyjnej całej administracji publicznej.

Policyjna sieć pod numer 112 ma być bazą dla sieci teletransmisyjnej całej administracji publicznej.

Policja ma otrzymać z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka blisko 165 mln zł na budowę sieci teleinformatycznej obsługującej numer alarmowy 112. Według informacji „PB”, potem sieć ma zostać przekształcona w STAP (sieć teleinformatyczna administracji publicznej).

— Do sieci 112 zostanie podłączona najpierw straż pożarna, potem urzędy i instytucje korzystające z CEPiK (centralnej ewidencji pojazdów i kierowców). Dzięki temu stanie się praktycznie korporacyjną siecią transmisji danych dla administracji, czyli STAP — mówi nasz informator.

O STAP zaczęło się mówić w 2004 r. Rząd chciał nawet stworzyć niezależnego rządowego operatora telekomunikacyjnego obsługującego administrację, a w dalszej perspektywie konkurującego także z operatorami komercyjnymi. Eksperci krytykowali takie pomysły, uważając, że administracja nie ma kompetencji, by budować takiego operatora, a zawsze kupienie usług od komercyjnych firm będzie tańsze i nieskażone korupcją. Mimo to ogłoszono przetarg na sieć pod CEPiK o znacznie większych wymogach, niż to było konieczne, i którego wartość oferenci oceniali na ponad 200 mln zł. Przetarg został unieważniony z powodów proceduralnych.

Później skromniejszą koncepcję STAP lansował Grzegorz Bliźniak, wiceminister spraw wewnętrznych, który chciał stworzyć sieć na bazie istniejących zasobów lub kupienia usług u operatorów, a nie organizowania przetargów na sieci pod konkretne systemy.

Już pisaliśmy

„PB” z 7 lipca 2008 r.

Na tropie kasy O policyjnych poszukiwaniach pieniędzy na nowoczesne systemy pisaliśmy wczoraj. Komenda Główna chce wydać 500 mln zł, m.in. na e-usługi i wdrożenie systemów wspomagających dowodzenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu