Polskie mieszkania są… tanie, choć nie dla przeciętnej kieszeni

opublikowano: 29-08-2016, 22:00

Z porównania rynków mieszkaniowych w dużych miastach 17 krajów wynika, że nasze lokale należą do najtańszych.

Dla przeciętnego Polaka kupno mieszkania to spory wydatek. Według wyliczeń Expandera na podstawie danych GUS, przeciętna pensja Polaka jest za niska, by uzyskać kredyt na mieszkanie o powierzchni 40 mkw. w dużym mieście, ponieważ rata zabrałaby aż 44 proc. dochodu. Okazuje się jednak, że i tak mamy szczęście, bo nasze lokale należą do najtańszych w 17 krajach Unii Europejskiej, Rosji oraz Izraelu — wynika z zestawienia firmy Deloitte. W Polsce 200 tys. euro wystarczy na nowy 163-metrowy apartament (w najdroższej Warszawie 114-metrowy).

Za tę samą kwotę w centrum Londynu można nabyć najwyżej 11 mkw. Taniej niż u nas jest również w Rosji, gdzie za tę sumę można kupić mieszkanie o powierzchni nawet 276 mkw. Autorzy raportu podają, że średnia cena mkw. w Polsce wynosiła w 2015 r. roku nieco ponad 1,1 tys. euro.

Taniej jest tylko w Rosji, na Węgrzech i w Portugalii. Najdrożej jest we Francji, Izraelu, Irlandii  i Wielkiej Brytanii, gdzie za mkw. trzeba zapłacić średnio nawet pięć razy więcej. Najtańsze mieszkania można znaleźć w węgierskim Debreczynie (997 euro za mkw.) i rosyjskim Jekaterynburgu (1004 euro za mkw.).

Spośród stolic w naszym regionie (CEE) najtaniej jest w Budapeszcie (1,3 tys. euro za mkw.), w Warszawie (nieco ponad 1,7 tys. euro za mkw.) i Wilnie (1,6 tys. euro za mkw.). Na drugim biegunie znajdują się Londyn (18,1 tys. euro za mkw.), centralne dzielnice Paryża (10,7 tys. euro za mkw.) i Tel Awiw z ceną 7 tys. euro za mkw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Polskie mieszkania są… tanie, choć nie dla przeciętnej kieszeni