Porozumienie ws. terminu wypłaty czternastki w Kompanii Węglowej

PAP
opublikowano: 04-02-2015, 17:02

Dodatkowa nagroda roczna, tzw. czternasta pensja zostanie wypłacona pracownikom Kompanii Węglowej w Katowicach w dwóch ratach – 40 proc. do 13 lutego, 60 proc. – najpóźniej do końca czerwca. To efekt zawartego w środę porozumienia między zarządem spółki i związkami zawodowymi.

„Dobrze, że to porozumienie zostało zawarte” – skomentował rzecznik KW Tomasz Głogowski.

„Zważywszy na to, że początkowo zarząd proponował wypłatę tej części wynagrodzenia górników w 12 ratach, to jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla załogi” – ocenił przewodniczący górniczej „Solidarności” Jarosław Grzesik.

Porozumienie zakłada też, że jeśli Kompania uzyska środki z tytułu przejścia kopalń do nowej jednostki organizacyjnej wcześniej niż w czerwcu, to druga rata czternastki też zostanie wypłacona wcześniej.

Związkowcy podkreślają, że nazwa nagrody jest nieco myląca, bo sugeruje, iż w górnictwie jest wypłacana również tzw. trzynastka, tymczasem takiego świadczenia nie ma w branży już od ponad dwudziestu lat. Oprócz 12 miesięcznych pensji, w górnictwie są wypłacane w ciągu roku dwie nagrody - jedna z okazji święta branżowego, czyli tzw. Barbórka, druga to nagroda roczna, nazywana potocznie czternastką, gdyż zwyczajowo jest wypłacana w lutym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu