Portfel PB szykuje się na trudniejsze czasy

Korektę w notowaniach redakcyjnego portfela postanowiliśmy wykorzystać do przetasowania w składzie

Choć na przełomie października i listopada wartość Portfela PB znalazła się najwyżej w historii, to jednak korekta na szerokim rynku sprawiła, że nasze zyski wyhamowały. Od początku roku wynik wciąż jest imponujący — zarobiliśmy 32,3 proc., w porównaniu z 14,5-procentową zwyżką WIG. Postanowiliśmy wykorzystać korektę do przetasowań w portfelu. Wszystko po to, by dobrze przygotować go na — jak się obawiamy — trudniejszy dla inwestorów rok 2014.

Wyświetl galerię [1/3]

Kurs Magellana. Linia 12 - miesięcznego trendu wzrostowego

Skąd taka ostrożność komitetu zarządzającego w ocenie rynkowych perspektyw? Ożywienie w krajowej gospodarce przecież dopiero rusza. Naszym zdaniem, podstawowy problem polega na tym, że zostało ono już niemal w pełni zdyskontowane przez inwestorów. Choć poważniejszych czynników ryzyka wciąż nie widać na horyzoncie, to jednak spodziewamy się, że stopy zwrotu na szerokim rynku będą zbliżone lub nieco niższe od historycznych średnich. Jak trzy tygodnie temu argumentowaliśmy w analizie technicznej indeksu mniejszych spółek sWIG80, potencjał zwyżki tego segmentu w ciągu najbliższych 12 miesięcy to 0-12 proc., co oznacza, że wynagrodzenie za ponoszone ryzyko, jakie otrzymają inwestorzy, może okazać się skromne.

Jakie z takiej diagnozy sytuacji można wyprowadzić wnioski dla polityki inwestycyjnej? Za późno jest już na wchodzenie na rynek na zasadzie pospolitego ruszenia. Zwiększyliśmy zaangażowanie w akcjach do 95 proc. i zamierzamy je na tym pułapie utrzymać. W sytuacji gdy obecna szerokość rosnącego rynku będzie trudna do utrzymania, klucz do zysków będzie tkwił we właściwym doborze spółek i kontrolowaniu ponoszonego ryzyka. Dlatego zamierzamy pozbyć się z portfela spółek, które nie spełniły naszych oczekiwań, i wybrać te, które mają szansę pobić rynek w kolejnych miesiącach.

Nie rezygnujemy z bezpiecznej struktury portfela, w której stabilnym spółkom o kapitalizacji powyżej 1 mld zł towarzyszą mniejsze podmioty, o wyższym ryzyku, ale również oferujące wyższą potencjalną stopę zwrotu. Jednak wobec przyspieszającego ożywienia gospodarczego i rosnącego ryzyka podwyżek stóp procentowych w połowie przyszłego roku będziemy dalej preferować biznesy o charakterze cyklicznym. W kręgu naszego zainteresowania pozostają takie branże, jak deweloperzy, sektor finansowy oraz spółki nastawione na konsumenta.

Po dwóch latach obecności z portfela zniknie Midas. Reprezentująca branżę telekomunikacyjną spółka nie przyniosła nam zysków. W trzecim kwartale emitent powiększył wręcz stratę, co oznaczało czternasty z rzędu kwartał pod kreską. W sytuacji gdy giełdowa koniunktura się schłodzi, spółce może grozić dalsza wyprzedaż. Taki wniosek potwierdza analiza techniczna wykresu. Choć w ostatnich miesiącach kupujący dwukrotnie próbowali przełamać długoterminowy trend spadkowy w notowaniach spółki (w sierpniu i październiku). Jednak obie te próby zakończyły się niepowodzeniem, a to oznacza powrót do trwającej od 2006 r. bessy. Sprzedajemy wszystkie posiadane papiery po cenie rynkowej na piątkowym otwarciu.

Z portfela zniknie jeszcze przynajmniej jedna pozycja. Na cenzurowanym znalazły się Harper Hygienics oraz Grupa Azoty. Obie spółki dołączyły do portfela w ostatnich miesiącach, jednak ich notowania nie zdołały zyskać mimo panującej hossy. Skutkiem było przełamanie linii tendencji wzrostowych na wykresach obu z nich. O tym, czy portfel opuści Harper, czy Azoty (a może obie spółki), zdecydują czytelnicy w sondzie na stronach pulsinwestora.pl.

Tymczasem w portfelu znajdzie się Magellan. To już druga nasza inwestycja w spółkę z branży finansowej w ostatnich miesiącach. Zachęcające jest to, że papiery towarzystwa funduszy Quercus zyskały w ciągu 10 tygodni od zakupu aż 54 proc. O powtórzenie takiego sukcesu Magellanowi będzie ciężko, jednak liczymy, że hossa na tych akcjach będzie kontynuowana, a powinna pomóc w tym stabilna poprawa wyników specjalizującej się w finansowaniu podmiotów ochrony zdrowia spółki i niewygórowana wycena (wskaźnik cena/zysk sięga 12,5). Złożymy zlecenie kupna papierów spółki po zrealizowaniu zlecenia sprzedaży Midasa, za całość gotówki na rachunku.

Analizę techniczną Midasa i Magellana znajdziesz tutaj>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Portfel PB szykuje się na trudniejsze czasy