Potrzebna koordynacja projektów

Janusz Zieliński
14-08-2008, 00:00

Rozwiązania proponowane w opracowanym przez Ministerstwo Gospodarki projekcie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzają ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Wprowadzenie nowych przepisów przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego oraz zmniejszenia obciążeń administracyjnych przedsiębiorców. Dobrze oceniamy rozwiązanie ograniczające możliwość dodatkowych (uzupełniających) inspekcji w firmach. Na podobnie pozytywną ocenę zasługują nowe przepisy jednoznacznie zakazujące przeprowadzania w firmie kilku kontroli jednocześnie.

Równie ważne i zasadne jest wprowadzenie do projektu możliwości sprzeciwu wobec podjęcia i wykonywania czynności przez organy kontroli z naruszeniem praw. Ochronie firmy przed paraliżem bieżącej działalności powinien służyć przepis pozwalający na uzgodnienie z organem administracji publicznej terminu kontroli i czasu jej trwania oraz możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec sposobu kontroli firmy. Zdaniem BCC dopuszczalny czas na zgłoszenie takich zastrzeżeń powinien być dłuższy niż trzy dni od momentu rozpoczęcia inspekcji.

Należy wspomnieć o pracach nad zmianą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej prowadzonych równolegle w ramach Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo Mając zatem na uwadze zapewnienie możliwie najwyższej jakości stanowionego prawa, konieczne jest odpowiednie skoordynowanie dalszych prac nad zmianami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Janusz Zieliński

Przewodniczący Komisji Legislacyjnej BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Janusz Zieliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Potrzebna koordynacja projektów