Czytasz dzięki

Powell prognozuje długi okres osłabienia gospodarki, nie widzi potrzeby ujemnych stóp

opublikowano: 13-05-2020, 16:02

Szef Fed Jerome Powell powiedział w środę, że gospodarkę USA czeka długi okres niskiego wzrostu i stagnacji dochodów, informuje Reuters.

Powell zapewnił, że bank centralny USA będzie mocniej wspierał gospodarkę, jeśli będzie to konieczne. Wezwał rząd do zwiększenia wydatków.

Jerome Powell, szef Fed
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed fot. Bloomberg

Szef Fed zaznaczył, że choć reakcja na epidemię była szybka i zdecydowana, „to poprawa sytuacji może potrwać jakiś czas zanim nabierze tempa” i będzie zależeć od postępów w walce z pandemią.

Powell podkreślił, że choć „dalsze wsparcie fiskalne może być kosztowne, to jest warto go dokonać jeśli pomoże uniknąć długoterminowych szkód gospodarczych i umożliwi mocniejsze odbicie”. 

Reuters uważa, że to bezpośredni apel szefa Fed do Kongresu USA, aby zwiększył wsparcie gospodarki, na które przeznaczono już prawie 3 bln USD.

Choć Powell wyraźnie dał do zrozumienia, że Fed jest gotów  skorzystać z wszelkich rozwiązań w walce z kryzysem, to nie dotyczy to ujemnych stóp procentowych.

- Wiem, że są fani takiej polityki, ale obecnie nie jest coś, co rozważamy – powiedział. – Uważamy, że mamy dobry zestaw narzędzi i jest to ten, z którego będziemy korzystać – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane