PPK wciąż słabo znane

opublikowano: 05-10-2020, 22:00

Młodzi pracownicy nie są tak zainteresowani dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę jak ich starsi koledzy — wynika z badania ADP.

Prawie 30 proc. ankietowanych polskich pracowników deklaruje, że nie słyszało o dodatkowym systemie oszczędzania na emeryturę w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), mimo że pierwszy etap jego wdrażania nastąpił przed rokiem. Nieco więcej osób, bo 53 proc. respondentów twierdzi, że o programie wie niewiele — wynika z badania firmy ADP „Workforce view 2020”. Pierwsze grupy ubezpieczonych,zatrudnionych w dużych firmach (liczących od 250 do 500 pracowników), objęto PPK na początku lipca 2019 r.

Drugi etap rozpoczął się w styczniu 2020 r. Ze względu na pandemię koronawirusa połączono go z trzecim i w obu zawieranie umów o udział w programie ma trwać do 27 października. 28 proc. respondentów z dużych przedsiębiorstw deklaruje, że wie o systemie PPK bardzo dużo, a 55 proc. uważa, że ich wiedza jest niewielka. Najgorzej pod tym względem jest u mikroprzedsiębiorców zatrudniających do 9 osób. 40 proc. badanych pracujących w mikrofirmach deklaruje, że w ogóle nie słyszało o programie. Nie zna go także ponad 35 proc. ankietowanych pracowników z przedsiębiorstw liczących 55-99 osób.

Wolimy to, co sprawdzone

— Po pierwszym etapie wdrażania PPK jedynie 40 proc. pracowników zdecydowało się na oszczędzanie w ramach tego programu. Wynika to prawdopodobnie nie tylko z mniejszego zaufania do reform ogółem, bo wolimy to, co dobrze znamy i co jest sprawdzone, ale także ze złożoności programu. Wieloetapowość i niejasności związane ze zmianą wpłat, transferem pieniędzy czy rezygnacją z udziału w PPK skutecznie odstraszyły pracowników — mówi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

Zwraca jednak uwagę, że uczestnictwo w programie, a także stopień wiedzy o nim zależą w dużej mierze od zaangażowania pracodawców w informowanie na ten temat.

— Jak wynika z naszego badania, nie wywiązali się oni najlepiej z tego zadania, ograniczając się do poinformowania pracowników o możliwości przystąpienia do programu — komentuje Anna Barbachowska.

Młodzi: nas to nie dotyczy

Najlepiej zorientowani są starsi pracownicy. Ponad 78 proc. badanych w wieku 45-54 lata deklaruje, że słyszało o tym systemie. Podobnie twierdzi 84 proc. respondentów mających 55 i więcej lat. Najmniejszą świadomość mają zatrudnieni z pokolenia Z, czyli grupy wiekowej 18- 24 lata — aż 42 proc. z nich nie słyszało o PPK. Według Anny Barbachowskiej niewielkie zainteresowanie i mała wiedza o programie wśród młodszych osób mogą wynikać z przekonania, że kwestia ta dotyczy ich w mniejszym stopniu — że dla nich za wcześnie na myślenie o odkładaniu na bezpieczną starość. Wolą inwestować w swoją najbliższą przyszłość i zarabiać jak najwięcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane