Prawie 40 proc. Polaków chce pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego

  • PAP
opublikowano: 26-06-2021, 13:48

Niemal co trzeci Polak zamierza zakończyć zawodową aktywność wraz z uzyskaniem uprawnienia do emerytury. Pozostali chcą pracować lub nie mają zdania.

37,7 proc. respondentów chce nadal angażować się zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego, 30,3 proc. nie planuje tego – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę UCE Research i Syno Poland. 32 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Podział deklaracji jest więc wyrównany.

"To, że co trzecia osoba jest niezdecydowana, może świadczyć o tym, że niektórzy, choć chcieliby odpoczywać na emeryturze, biorą pod uwagę, że jednak będą musieli zarobkować" - tłumaczą.

Dodają, że osoby, które zadeklarowały aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego, z reguły są bardziej świadomi zagrożenia niskimi świadczeniami emerytalnymi.

O pracy może decydować zdrowie

Badanie pokazuje, że najwięcej deklaracji (ponad 59 proc.) niepracowania na emeryturze złożyły osoby w wieku 60+. Co czwarty pytany jest przeciwnego zdania i zamierza być aktywny zawodowo. 15,3 proc. pytanych nie ma zdania w tej kwestii.

Według analityków UCE Research, wśród osób starszych cele życiowe mocno się zmieniają, głównie pod wpływem stanu zdrowia.

"Oczywiście są też inne czynniki, np. dotyczące opieki nad wnukami lub chęci podróżowania, ale pierwszy wymieniony element ma kluczowe znaczenie" – wskazują.

Najlepiej zarabiający nie zrezygnują z zawodowej kariery

Biorąc pod uwagę miesięczne dochody netto respondentów, zwolennikami pracy po osiągnięciu wskazanego wieku są przede wszystkim osoby uzyskujące od 7 do blisko 9 tys. zł netto.

"W tej grupie zamierza pracować aż 57,1 proc. badanych, drugi wynik zajmują Polacy z dochodami od 5 do prawie 7 tys. zł, których 52,9 proc. zadeklarowało aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego. Z kolei najwięcej rodaków niechętnych do pracy na emeryturze zarabia mniej niż 3 tys. zł – 35,5 proc. wskazań" - czytamy.

W ocenie autorów badania, osoby osiągające wyższe dochody zdają sobie sprawę z faktu, że przyszła emerytura nie zapewni im życia na poziomie, do którego są przyzwyczajeni. Dlatego naturalną decyzją będzie dla nich kontynuowanie pracy zawodowej.

"Być może, o ile im zdrowie pozwoli, będą pracowali nawet w dość podobnym zakresie czasowym, jak to robią obecnie" - wskazują.

Wykształceni bardziej świadomi niskich świadczeń

Badanie pokazuje ponadto, że wśród respondentów z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym przeważają osoby, które nie zamierzają pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Odwrotnie jest wśród badanych z wykształceniem średnim i wyższym. W ocenie analityków, osoby lepiej wykształcone są bardziej świadome tego, jak niskie świadczenia mogą ich czekać w przyszłości.

Analizując preferencje polityczne, pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego deklarują głównie wyborcy Koalicji Obywatelskiej (42,5 proc.) oraz Lewicy (41,6 proc.). Po drugiej stronie zestawienia są wyborcy PSL-KP – 21 proc. wskazań. Jednak największy odsetek chętnych do pracy na emeryturze (44 proc.) jest wśród osób, które nie wskazały żadnego z ugrupowań politycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane