Pretekst do korekty?

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 12-02-2021, 11:01

Czwartkowa sesja na Wall Street również nie przyniosła praktycznie żadnych przetasowań, a główne indeksy zamknęły się w okolicy ostatnich szczytów. Historyczne maksima poprawił jedynie Nasdaq.

Druga połowa tygodnia na rynkach finansowych upływa pod znakiem marazmu, którego nie powinno zmienić dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne. W nim najważniejszy będzie lutowy wstępny raport Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje amerykańskich gospodarstw domowych. Rynkom z pewnością nie pomaga wprowadzenie 5-dniowego lockdownu w stanie Wiktoria w Australii w celu ograniczenia ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się mutacji koronawirusa. Obawa, że inne regiony mogą obecnie iść tą drogą jest głównym zagrożeniem dla rynków. O ile częściowej korekty wzrostów na Wall Street, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni z tego tytułu nie można wykluczać, to jednak trend wzrostowy pozostaje cały czas niezagrożony. Szczepienia, ekspansja fiskalna oraz niska inflacja umożliwiająca stymulację monetarną to - z rynkowego punktu widzenia - jest cały czas jest mieszanka, która byczo nastawionych inwestorów będzie zachęcać do kupowania akcji. Dodatkowo nie można zapominać, że stopniowo dobiegający do końca sezon wyników w USA, w przeważającej mierze zaskakiwał in plus. Wczoraj po sesji nawet Walt Disney pozytywnie zaskoczył wynikami, dzięki wzrostowi przychodów z usług streamingowych, co obrazuje jak dobrze firmy mogą adoptować się do nowych warunków.

Na rynku surowcowym kontynuowane jest wczorajsze cofnięcie. Podobnie wygląda sytuacja zarówno w przypadku ropy jak i złota. WTI spada poniżej 58 USD za baryłkę, a złoto schodzi w kierunku 1800 USD za uncję. O ile słabe nastroje na rynku złota mogą być wynikiem pogorszenia sentymentu i odbicia dolara, to jednak w przypadku ropy wyraźnie zaszkodził wczorajszy raport Międzynarodowej Agencji Energii, który w pesymistycznym tonie odniósł się do perspektyw odbicia popytu w 2021 roku.

Na rynku walutowym AUD znajduje się pod presją po wprowadzeniu nowych obostrzeń. USD odbija przez pogorszenie sentymentu, a eurodolar cofa się w kierunku 1.21. Amerykańska waluta ma za sobą najgorszy tydzień od dwóch miesięcy. Spowodowane było to oczekiwaniami na pakiet fiskalny, który cały czas powinien wpierać popyt na ryzyko. To, w połączniu z bardziej sprawnym przebiegiem kampanii szczepień w USA oraz wyższym momentum wzrostowym, powinno stabilizować obecnie notowania głównej pary walutowej w okolicy 1.20.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane