Prezes zamienił gotówkę firmy na bitcoiny, „bo tak są bezpieczniejsza”

opublikowano: 23-09-2020, 09:44

Michael Saylor, szef MicroStrategy Inc. ogłosił, że niedawna deklaracja Fed o łagodniejszym podejściu do inflacji przekonała go do dalszej wymiany gotówki firmy na bitcoina.

- Jesteśmy absolutnie przekonani, że bitcoin jest mniej ryzykowny niż trzymanie gotówki i mniej ryzykowny niż trzymanie złota – oświadczył szef amerykańskiej spółki dostarczającej oprogramowanie dla biznesu.

Bitcoin
fot. Bloomberg

Przed kryzysem spowodowanym przez pandemię MicroStrategy z Tysons Corner w stanie Wirginia miało ok. 500 mln USD głównie w krótkoterminowych papierach skarbowych USA. Saylor zaczął mieć wątpliwości co do tej standardowej praktyki kiedy rentowności mocno spadły z powodu pandemii. Jego zdaniem, tzw. inflacja aktywów wzrośnie do ponad 20 proc. rocznie, co osłabi siłę nabywczą.

- Kiedy realna rentowność naszych papierów skarbowych spadła do więcej niż minus 10 proc. zdaliśmy sobie sprawę, że wszystko co robimy na rachunku zysków i strat nie ma znaczenia – powiedział Saylor.  – Czuliśmy się jak na topniejącej kostce lodu wartości 500 mln USD – dodał.

MicroStrategy zdecydowało o przeznaczeniu części pieniędzy na wykup akcji i rozważało inwestycje w nieruchomości, ale nie zachęcała do tego sytuacja na rynku. Złoto także nie wydawało się atrakcyjne. Wybór padł na bitcoina z racji jego ustalonej ilości. Latem MicroStrategy zostało pierwszą spółką publiczną, która zdecydowała o wymianie lwiej części swoich papierów krótkoterminowych na bitcoina. W połowie sierpnia spółka ogłosiła, że kupiła kryptowalutę za 250 mln USD. 15 września wydała na bitcoina kolejne 175 mln USD. Saylor zapowiada, że spółka nadal będzie go kupowała za pieniądze z bieżącej działalności.

Bloomberg poinformował, że kryptowaluty są najmocniej drożejącą klasą aktywów jak dotąd w tym roku. Bloomberg Galaxy Crypto Index wzrósł o ok. 66 proc. Uważane za "bezpieczną przystań" złoto zdrożało w tym samym czasie o ponad 20 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane