Programiści wiedzą, jak się wyłączyć

opublikowano: 04-08-2019, 22:00

Praca po godzinach, odbieranie służbowych telefonów i mejli w trakcie urlopu to w wielu branżach już niemal norma.

Trzy czwarte pracowników przyznaje się do pracy po godzinach. Jak wynika z danych firmy Randstad, zawartych w najnowszym „Monitorze Rynku Pracy”, dla części z tych osób jest to sytuacja wyjątkowa. Jednocześnie 44 proc. podkreśla, że tzw. nadgodziny są w ich firmach standardem. Prawie codziennie nadgodziny ma 14 proc. osób spośród tych, które muszą zostawać dłużej w pracy. 21 proc. pracujepo godzinach co najmniej raz w tygodniu, a kolejne 21 proc. co najmniej raz w miesiącu. Dotyczy to głównie kierowników średniego szczebla (89 proc. wskazań), mistrzów i brygadzistów (86 proc.) oraz pracowników z branży reklamowej i mediów (87 proc.) oraz sektora finansów i ubezpieczeń (83 proc.). Prawie połowa dostaje za to dodatkowe wynagrodzenie, a część może odebrać dodatkowy, płatny dzień wolny.

Ludzie pracują także w trakcie urlopów wypoczynkowych. Służbowe telefony odbiera 48 proc. badanych. Najczęściej (58 proc.) to osoby zatrudnione w branżach finansowej i ubezpieczeniowej. Natomiast służbowe mejle odbiera 35 proc. pracowników, głównie (w 53 proc.) z firm związanych z kulturą, rozrywką, rekreacją i sportem. Najbardziej wolni od pracy w czasie wakacji wydają się spece od IT.

— Do firmowych mejli zagląda 38 proc. wypoczywających programistów. Służbowe telefony odbiera 42 proc. z nich. W porównaniu do innych branż to niewiele — ocenia Mateusz Żydek, rzecznik prasowy firmy Randstad.

Po godzinach pracuje ok. 68 proc. programistów. Marcin Kosedowski, ekspert ds. rynku szkoleniowego w Kodilla.com, podkreśla, że z reguły robią to z własnej woli. Dla dużej części kodowanie jest nie tylko pracą, ale stanowi hobby i pasję, która zresztą przynosi dodatkowe profity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu