Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 19-11-2021, 16:44

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Prezydent podpisał ustawę o Polskim Ładzie. Ile możesz stracić na podatkowej rewolucji?

Rewolucja podatkowa wejdzie w życie:
Rewolucja podatkowa wejdzie w życie:
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Polskim Ładzie. Większość zmian podatkowych wejdzie w życie z początkiem 2022 r.

2. Polski Ład skłania do przekształceń mikrofirm. Przedsiębiorcy obawiają się nowych obciążeń po rewolucji podatkowej i chcą zakładać spółki.

Czas zmian:
Czas zmian:
Im bliżej końca roku,tym więcej przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek rozważa prowadzenie jej w formie spółki.
Adobe Stock

3. Jak rozliczyć subwencję z tarczy PFR 2.0? Małe i średnie firmy już mogą składać wnioski. Wiele z nich może liczyć nawet na 100 proc. umorzenia.

Formularz już dostępny:
Formularz już dostępny:
Możliwość rozliczenia mają obecnie tylko małe i średnie firmy.
Adobe Stock

4. Czy szef będzie mógł sprawdzić, którzy z pracowników są zaszczepieni? Posłowie PiS przygotowują projekt ustawy, który to zakłada. Pracodawcy chwalą ten pomysł.

Firmy popierają:
Firmy popierają:
Będzie łatwiej organizować pracę, dbać o klienta i w ogóle o zdrowie – tak organizacje przedsiębiorców przekonują do projektu weryfikacji szczepień u pracowników.
Adobe Stock

5. Nakręca się spirala zadłużenia. Przedsiębiorcom trudno odzyskać należności. Ich dłużnicy sami nie dostają pieniędzy na czas albo wolą kredytować się cudzym kosztem.

Zaległości rosną:
Zaległości rosną:
Co trzecia firma czeka na zapłatę od kontrahentów dłużej niż dwa miesiące. Zaległości płatnicze w sektorze MŚP przekraczają już 38 mld zł.
Adobe Stock

6. Leasingobiorcy odczuli w ostatnim czasie dwukrotną podwyżkę stóp procentowych. O ile wzrosły płacone przez nich raty?

Stała czy zmienna stopa:
Stała czy zmienna stopa:
Niewielu leasingodawców proponuje leasing ze stałą stopą procentową, a jeśli nawet - zwykle jest to droga i nieopłacalna opcja.
fot. Ian Forsyth/Bloomberg

7. Wyczekiwane przez przedsiębiorców przepisy o fundacjach rodzinnych wejdą w życie najwcześniej za pół roku.

Poślizg fundacji rodzinnych:
Poślizg fundacji rodzinnych:
Nowy projekt ustawy wspierającej familijny biznes uwzględnia wiele postulatów firm, ale opóźni jej wejście w życie o pół roku.
Adobe Stock

8. Małe firmy rosną dzięki wsparciu BGK. Co zrobić, aby zdobyć gwarancje de minimis i Cosme?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane