Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 16-12-2022, 17:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Tak zwany podatek minimalny spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Podpowiadamy, jak uniknąć nowej bolesnej daniny i jak się do niej przygotować.

Kontrowersyjna danina:
Kontrowersyjna danina:
Od dawna żaden podatkowy pomysł rządu tak nie wzburzył środowisk przedsiębiorców, jak koncepcja tzw. podatku minimalnego, czyli de facto podatku od przychodów.
Adobe Stock

2. Przedsiębiorcy będą mogli przebierać w wojewódzkich konkursach. KE zaakceptowała programy regionalne, w których króluje wsparcie na innowacje, badania i cyfryzację. Jakie jeszcze dotacje firmy będą mogły zdobyć w najbliższych latach?

Paleta dofinansowania:
Paleta dofinansowania:
Granty na rozwój przedsiębiorczości, technologii cyfrowych i projekty energetyczne - to wspólny mianownik programów regionalnych.
Adobe Stock

3. Do 2 mln EUR ma wzrosnąć limit obrotów warunkujących prawo rozliczania VAT w uproszczony sposób. Niedługo powinien zająć się tym Sejm. Mały podatnik VAT: co zmieni się w 2023 r.

4. Blockchain jest uznawany za jedną z kluczowych technologii przyszłości. Czym jest to rozwiązanie i jak mogą na nim zyskać polskie firmy?

Blaski i cienie nowej technologii:
Blaski i cienie nowej technologii:
Blockchain dla firm z wielu branż jest wielką szansą na rozwój. Warto jednak pamiętać o ryzyku i wyzwaniach, które związane są z jego wdrażaniem.
Adobe Stock

5. Nowy rok zmieni na plus zaliczki na PIT. Dzięki nowym zasadom rozliczania kwoty wolnej od podatku zleceniobiorcy nie będą czekali do końca roku, aby z niej skorzystać.

6. Niedobór kadr spędza sen z powiek pracodawcom z wielu branż. Reforma zasad zatrudnienia cudzoziemców może być dla nich zbawienna. Jak ograniczyć deficyt rąk do pracy?

Czas na zmiany:
Czas na zmiany:
Obecny system prawny dotyczący przyjmowania migrantów zarobkowych nie odpowiada nowym wyzwaniom rynku pracy.
Adobe Stock

7. W najbliższych miesiącach największymi wyzwaniami dla przedsiębiorców będą rosnące ceny energii, szalejąca inflacja i problemy kadrowe. Z czym jeszcze będzie musiał mierzyć się mały biznes?

8. Szef ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi. Ponosi prawne konsekwencje zarówno za działania własne, jak i innych pracowników firmy. Mobbing – za co odpowiada pracodawca?

Różne oblicza mobbingu
Różne oblicza mobbingu
Mobbing to nie tylko prześladowanie i poniżenie lub ośmieszenie, ale również izolowanie pracownika i działania mające na celu wyeliminowanie go z zespołu.
Adobe Stock

9. Konsumenci oczekują od działów obsługi przede wszystkim szybkości i efektywności. Boty na razie głównie drażnią. Co irytuje nas w obsłudze klienta?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane