Nowe rozdanie dotacji dla firm w regionach

opublikowano: 13-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przedsiębiorcy będą mogli przebierać w wojewódzkich konkursach. KE zaakceptowała programy regionalne, w których króluje wsparcie na innowacje, badania i cyfryzację.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Co czeka MŚP w regionach w ramach nowej perspektywy finansowej
  • Kiedy ruszą pierwsze nabory dotacyjne
  • Jakie są nowości w regionalnych programach

Przedstawiciele biznesu mają powody do zadowolenia. Komisja Europejska (KE) zatwierdziła już wszystkie programy regionalne z nowej perspektywy finansowej. Ich łączny budżet wynosi ok. 33,5 mld EUR. Spora jego część trafi do przedsiębiorców.

Paleta dofinansowania:
Paleta dofinansowania:
Granty na rozwój przedsiębiorczości, technologii cyfrowych i projekty energetyczne - to wspólny mianownik programów regionalnych.
Adobe Stock

– Już niedługo będziemy mogli ogłaszać pierwsze konkursy dla beneficjentów. Realizowane przez nich projekty przyczynią się do powstania nowych miejsc pracy i stosowania w praktyce wielu innowacyjnych rozwiązań – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji

Laura Kloch, starszy konsultant w Crido, zwraca uwagę, że łączny budżet programów regionalnych stanowi aż 44 proc. całej puli funduszy europejskich przyznanych Polsce na lata 2021-2027.

– Nowością jest zasilenie budżetów pięciu województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego i wielkopolskiego dodatkowym zastrzykiem kapitału pochodzącym z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wesprze on regiony, które szczególnie wymagają wdrożenia rozwiązań dotyczących neutralności klimatycznej. Wybór nie był przypadkowy. Chodziło o województw, w których istotną rolę odgrywają paliwa kopalne, w tym węgiel, torf i łupki bitumiczne, a także te, w których występują procesy przemysłowe charakteryzujące się wysoką emisją gazów cieplarnianych. Wspomniane regiony dostaną dotacje na wdrażanie rozwiązań cyfrowych, czystych technologii energetycznych, redukcję emisji gazów, a także na projekty dotyczące przekwalifikowania pracowników – podkreśla Laura Kloch.

Zauważa, że programy regionalne będą miały wspólny mianownik w postaci wsparcia na rozwój przedsiębiorczości, nowe technologie cyfrowe, projekty energetyczne, transportowe i związane z ochroną środowiska.

Laura Kloch podkreśla, że nie zabraknie dofinansowania dla firm na badania i rozwój, tworzenie infrastruktury biznesowej, a także na programy akceleracyjne dla start-upów. Ponadto – jak dodaje – dotacje pokryją koszty projektów związanych z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii. Poniżej przedstawiamy ofertę dotacyjną dla firm w poszczególnych programach regionalnych.

Innowacje i ekologia

Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer w Grant Thornton, zwraca uwagę, że najciekawsze dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego będą konkursy z grantami na działalność B+R, inwestycje, ekoinnowacje i cyfryzację. W puli na ten cel zarezerwowano ok. 190 mln EUR. Przedstawiciele biznesu mogą liczyć również na dotacje finansujące przedsięwzięcia związane z efektywnością energetyczną.

Natomiast Program Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza przewiduje wsparcie dla MŚP m.in. na B+R, wdrażanie innowacji i projekty cyfrowe. Łączny budżet konkursów z grantami na te przedsięwzięcia wynosi ok. 200 mln EUR. Nie zabraknie również dotacji na projekty dotyczące wymiany źródeł ciepła i rozwój instalacji OZE.

– Konkursy dla firm z tego regionu wystartują pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku – podkreśla Agnieszka Wykrzykowska.

Z kolei program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego zakłada wsparcie w wysokości ok. 120 mln EUR na projekty firm związane z infrastrukturą, B+R i wdrażaniem ich wyników. Dodatkowo strumień pieniędzy w wysokości 170 mln EUR popłynie do MŚP, które prowadzą projekty inwestycyjne i związane z ekspansją zagraniczną. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dofinansowanie termomodernizacji budynków i instalacji urządzeń OZE.

Technologie TIK

Grantów na działalność B+R, potrzebną do tego infrastrukturę, wdrażanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) oraz projekty poprawiające konkurencyjność MŚP nie zabraknie w programie regionalnym dla firm z województwa lubuskiego. Beneficjenci otrzymają łącznie ok. 100 mln EUR. Oni też będą mogli ubiegać się o granty finansujące ekoprzedsięwzięcia.

– W Łódzkiem strumień pieniędzy w wysokości ok. 230 mln EUR pokryje koszty projektów dotyczące B+R, ekspansji zagranicznej, wdrażania innowacyjnych produktów, procesów lub usług. Na tej liście są też przedsięwzięcia związane z efektywnością energetyczną, gospodarką o obiegu zamkniętym i Przemysłem 4.0 – wylicza Agnieszka Wykrzykowska.

Spory zastrzyk kapitału otrzymają firmy z województwa małopolskiego. Granty w wysokości 312 mln EUR wesprą B+R i projekty na rozwój przedsiębiorczości.

Natomiast przedsiębiorcy z Mazowsza będą mogli ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięć badawczych, wdrażanie ich wyników, innowacji i nowoczesnych rozwiązań TIK. Na ten cel przeznaczono ok. 225 mln EUR.

– W przypadku tego województwa szczególne znaczenie będzie miała nowa mapa pomocy regionalnej, z której są finansowane przede wszystkim projekty inwestycyjne firm. Niestety, nie skorzystają z niej przedsiębiorstwa zlokalizowane w Warszawie i w sąsiadujących z nią powiatach – wyjaśnia Agnieszka Wykrzykowska.

Na przedsiębiorców z województwa opolskiego czekają dotacje w wysokości 104 mln EUR.

– Pierwsze nabory ruszą na przełomie stycznia i lutego 2023 r. Granty wesprą prowadzone przez przedstawicieli biznesu prace B+R i związaną z nimi infrastrukturę, a także wdrożenia TIK, zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń i ekspansję zagraniczną. W grę wchodzą też przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną w mikro i małych firmach oraz projekty dotyczące instalacji urządzeń OZE – wylicza Agnieszka Wykrzykowska.

Na Podkarpaciu beneficjenci otrzymają wsparcie na rozwój przedsiębiorczości i wykorzystanie technologii cyfrowych oraz projekty związane z Przemysłem 4.0. Na ten cel przewidziano ok. 250 mln EUR.

Cyberbezpieczeństwo

Dofinansowanie przeznaczone dla podlaskich przedsiębiorstw pokryje koszty projektów dotyczących badań, innowacji e-usług, cyberbezpieczeństwa, a także usług doradczych dla nowo powstałych firm. W puli jest ok. 167 mln EUR. Konkursy dotacyjne ruszą w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Na Pomorzu strumień dofinansowania w wysokości ok. 170 mln EUR popłynie do przedsiębiorców inwestujących w infrastrukturę badawczą, prowadzących prace B+R, wdrożenie ich wyników, a także rozwijających technologie cyfrowe i innowacje wykorzystujące zielone technologie, gospodarkę o obiegu zamkniętym i Przemysł 4.0. Nie zabraknie też wsparcia na projekty, których celem jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej lub ciepła.

Również firmy z województwa śląskiego mogą liczyć na dofinansowanie realizacji prac B+R, cyfryzacji i automatyzacji procesów, cyberbezpieczeństwa, a także na wdrażanie innowacji. Dostaną na ten cel łącznie ok. 380 mln EUR. Dodatkowo, tak jak w przypadku innych województw, przedsiębiorcy otrzymają granty na poprawę efektywności energetycznej.

Na podbój świata

Program Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego również sfinansuje działalność B+R przedsiębiorstw, projekty inwestycyjne i ekspansję zagraniczną. W puli jest ok. 215 mln EUR. Nie zabraknie też wsparcia na ekologiczne rozwiązania. Dofinansowanie podobnych projektów w MŚP przewiduje program Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur.

Budżet konkursów dotacyjnych dla przedsiębiorstw z województwa wielkopolskiego to ok. 190 mln EUR. Granty wesprą działalność B+R, rozwój systemów informatycznych, a także nowoczesnych technologii, które przyczyniają się do automatyzacji i robotyzacji. Przedsiębiorcy otrzymają też zastrzyk kapitału na rozwój ekologicznych procesów produkcyjnych i efektywne wykorzystywanie zasobów energii w firmach.

Działalność innowacyjna, badawcza i eksportowa MŚP będzie wspierana także w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego. Na ten cel przeznaczono ok. 190 mln EUR. Nie zabraknie też dotacji na poprawę efektywności energetycznej MŚP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane