W najbliższych miesiącach największymi wyzwaniami dla przedsiębiorców będą rosnące ceny energii, szalejąca inflacja i problemy kadrowe.
Przepytani przez Siemens Financial Services przedsiębiorcy działający w branży przemysłowej wskazują na sześć czynników, które będą miały istotny wpływ na ich sytuację w nadchodzących miesiącach. Większość z nich najbardziej obawia się rosnących cen energii. 40 proc. przedstawicieli MŚP zwraca uwagę na wysoką inflację, natomiast ponad 31 proc. ankietowanych – na braki kadrowe. Na rosnące ceny surowców i komponentów narzeka 29 proc. przedsiębiorców, a na problemy związane z ich dostępnością – ok. 19 proc. przedstawicieli biznesu. Z kolei skutki wojny w Ukrainie odczuwa 20 proc. MŚP.
Otoczenie biznesowe
Badanie Siemens Financial Services objęło firmy z branży obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych i spożywczej. Rok temu przedsiębiorcy ze wspomnianych sektorów wskazywali znacznie mniej czynników mających wpływać na ich przyszłość w biznesie.
– Wysokich cen energii najbardziej obawiają się przetwórcy tworzyw sztucznych i firmy zajmujące się obróbką metali. Na szalejącą inflację najczęściej narzekają przedstawiciele branży spożywczej, rzadziej – z sektora obróbki metali. Ponadto właściciele średnich przedsiębiorstw znacznie częściej niż w przypadku małych firm utyskują na braki kadrowe. Wyniki badania pokazują, w jak wymagającym i zróżnicowanym otoczeniu biznesowym działają MŚP z branży przemysłowej – mówi Katarzyna Kaczmarek, prezes Siemens Financial Services w Polsce.

Z badania wynika ponadto, że wymagania związane z ekologią nie stanowią już tak dużego wyzwania dla badanych przedsiębiorców jak było jeszcze w ubiegłym roku.
– To jest trochę zaskakujące, ponieważ producenci powinni dostosowywać swoją działalność do ograniczeń i regulacji związanych z ochroną środowiska. Ponadto inwestycje w zielone technologie, w tym zwiększające efektywność energetyczną zakładów produkcyjnych, mogą ułatwić życie przedsiębiorcom, których działalność gospodarcza jest obecnie utrudniona z powodu coraz wyższych cen energii – podkreśla Grzegorz Jarzębski, szef sprzedaży Siemens Financial Services w Polsce.
Poznaj program “Strategic Pricing Management”, 28 marca 2023, Warszawa >>
Efektywność energetyczna
Według szacunków ekspertów Siemens Financial Services przedstawiciele europejskiego sektora przemysłowego mogliby w perspektywie pięciu lat zaoszczędzić w sumie 40 mld USD, jeżeli zwiększyliby efektywność energetyczną swoich zakładów produkcyjnych.
– Zmniejszanie energochłonności firm to klucz do budowania długotrwałej rentowności przedsiębiorstw. Jest to szczególnie istotne w obecnej wymagającej sytuacji makroekonomicznej. Takie działania mogą również wzmocnić wizerunek firmowych marek w oczach klientów i konsumentów oraz przełożyć się na wzrost konkurencyjności MŚP – podsumowuje Grzegorz Jarzębski.