Mały podatnik VAT: co zmieni się w 2023 r.

opublikowano: 12-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do 2 mln EUR ma wzrosnąć limit obrotów warunkujących prawo rozliczania VAT w uproszczony sposób. Niedługo powinien zająć się tym Sejm.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kim jest mały podatnik VAT?
  • jakie limity obowiązują aktualnie małych podatników?
  • jakie zmiany planowane są na rok 2023?
  • co daje firmie status małego podatnika VAT?

Jest coraz większa szansa na to, że z przywilejów przysługujących małym podatnikom będzie mogło korzystać więcej przedsiębiorców niż obecnie. Czekający już tylko na skierowanie do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) zapowiada zwiększenie limitu osiąganych przychodów, którego nie można przekroczyć, aby uzyskać taki status przy rozliczaniu tego podatku. Według zapowiadanych przepisów, zmiana ta zacznie obowiązywać w tym samym czasie co większa część nowych regulacji, czyli od 1 kwietnia 2023 r.

Próg w górę

Obecnie wspomnianą granicę wyznacza wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym, odpowiadająca równowartości w złotych 1,2 mln EUR. Projektowana ustawa nowelizująca, tzw. SLIM VAT 3, przewiduje podniesienie tego progu obrotów (brutto) do 2 mln EUR. Jego wysokość w złotych będzie, jak dotąd, zależeć od średniego kursu tej waluty ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października (po zaokrągleniu do 1 tys. zł).

Na nowy wyższy limit nie mogą jednak liczyć podmioty prowadzące przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzające funduszami inwestycyjnymi czy alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, a także będące agentami, zleceniobiorcami lub inne osoby świadczące usługi o podobnym charakterze - z wyjątkiem komisu. Przedsiębiorcy ci mają prawo korzystać ze statusu małego podatnika, jeżeli kwota prowizji lub innych form wynagrodzenia za wykonane usługi wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym w przeliczeniu na złote równowartości 45 tys. EUR. Ten próg ma pozostać bez zmian.

Limity na 2023 r.

W tym roku małymi podatnikami VAT mogli być przedsiębiorcy, których obroty w 2021 r. nie przekroczyły 5 513 000 zł. Natomiast dla podmiotów prowadzących m.in. wspomnianą działalność maklerską próg ten wyniósł 207 tys. zł.

Po zmianach, za sprawą SLIM VAT 3 i po uwzględnieniu tegorocznego październikowego kursu, limit podwyższony do 2 mln EUR będzie wart 9 654 400 zł. Natomiast dotychczasowy i utrzymany próg dla podmiotów wykonujących wspomniane działalności (np. maklerską) odpowiada 217 tys. zł. Zatem obroty nie wyższe od tych kwot - osiągnięte w 2022 r. - pozwolą korzystać w 2023 r. z udogodnień przysługujących małym podatnikom VAT.

Weź udział w konferencji online “CFO Excellence 2023”, 19 stycznia 2023 >>

Profity

Status małego podatnika uprawnia go do stosowania metody kasowej rozliczeń podatku, czyli za okres, w którym faktycznie przedsiębiorca otrzymał płatności od kontrahentów. Inną korzyścią jest możliwość kwartalnego, a nie standardowo comiesięcznego składania deklaracji VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane