Nowy rok zmieni na plus zaliczki na PIT

opublikowano: 11-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dzięki nowym zasadom rozliczania kwoty wolnej od podatku zleceniobiorcy nie będą czekali do końca roku, aby z niej skorzystać.

Przeczytaj tekst, a dowiesz się:

  • ile pieniędzy w ciągu roku zleceniodawcy zyskają na przyszłorocznych zmianach PIT,
  • jak formalnie zadbać o korzystne rozliczanie comiesięcznych zaliczek na PIT.

Kwotę wolną od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) będzie można uwzględniać jednocześnie przy obliczaniu zaliczek na tę daninę od zarobków z trzech różnych źródeł. Taka możliwość zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., a wynika z tegorocznej lipcowej nowelizacji Polskiego Ładu. Jest ona szczególnie korzystna dla zleceniodawców.

– Do tej pory przy umowie zlecenia nie można było odliczać kwoty wolnej. Dzięki zmianom zleceniobiorcy mogą zyskać do 3,6 tys. zł już w trakcie roku podatkowego, a nie dopiero po złożeniu zeznania rocznego – mówi Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie doradczej inFakt.

300 zł, 150 zł lub 100 zł

Roczna kwota wolna od podatku, obowiązująca od 2022 r., wynosi 30 tys. zł. W związku z tym kwota zmniejszająca PIT wynikająca z jego obecnej stawki (12 proc.) wynosi zatem za cały rok 3,6 tys. zł, a miesięcznie – 300 zł.

Piotr Juszczyk zastrzega, że możliwość uwzględniania kwoty wolnej w zaliczkach na PIT od dochodów z trzech miejsc nie oznacza jej trzykrotnego mnożenia. Przyjdzie ją raczej podzielić. W przypadku jednego źródła zarobków wyniesie ona 300 zł miesięcznie, dwóch - po 150 zł, a trzech - po 100 zł.

Aby płatnik zaliczek na PIT od dochodu zleceniobiorcy mógł na bieżąco rozliczać w nich kwotę wolną, powinien otrzymać wniosek w tej sprawie. W tym przypadku służy do tego PIT-2, czyli formularz składany w takim samym celu także przez pracowników płatnika. Natomiast PIT-2A jest przeznaczony dla osób uzyskujących m.in. emerytury lub renty z zagranicy, stypendia lub świadczenia za praktyki absolwenckie, a PIT-3 dla osób otrzymujących m.in. krajowe emerytury i renty, świadczenia przedemerytalne i rodzicielskie.

Na tych dokumentach można zobowiązać płatnika do pomniejszania zaliczek w wysokości zależnej od liczby źródeł dochodów – to znaczy o 1/12 kwoty, która zmniejsza podatek (czyli wspomnianych 300 zł miesięcznie), o 1/24 (150 zł) lub o 1/36 (od 100 zł).

Druki te służą także do poinformowania płatnika, że podatnik będzie korzystać z: preferencji dla małżonków lub osoby samotnie wychowującej dzieci albo wyższych kosztów uzyskania przychodów z tytułu dojazdów z innej miejscowości. Ponadto można tam zadeklarować chęć stosowania ulg, np. dla młodych, pracujących seniorów lub rodzin 4+, a także wnieść o niepobieranie zaliczek na PIT z racji dochodów niższych od kwoty wolnej.

Poznaj program konferencji online “CFO Excellence 2023” >>

Ile formularzy dla płatnika

Druki te można składać w dowolnym momencie roku podatkowego. Płatnik ma miesiąc, aby się do nich zastosować, a dwa w przypadku otrzymania PIT-3. Piotr Juszczyk zwraca uwagę, że niektórzy złożą temu samemu płatnikowi dwa dokumenty. Będzie tak, jeśli dany podmiot pełni wobec podatnika więcej niż jedną rolę, zależnie od rodzaju uzyskiwanych świadczeń.

– Podatnik może być zatrudniony w tej samej firmie na podstawie dwóch umów - o pracę i zlecenia. Zgodnie z ustawą o PIT jego dochody pochodzą z dwóch odrębnych źródeł, czyli jakby miał dwóch płatników – wyjaśnia ekspert inFaktu.

Ponieważ przy obliczaniu zaliczki na podatek nie należy łączyć przychodów ze stosunku pracy z wypłatami za zlecenia, w podanym przykładzie płatnik jako pracodawca i zleceniodawca tej samej osoby powinien otrzymać od niej dwa odrębne PIT-2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane