Przesyłki dla sądów w lesie

opublikowano: 08-10-2015, 22:00

Wyznaczono już ósmy termin składania ofert na obsługę korespondencji sądów. Potencjalni wykonawcy wciąż mają wątpliwości.

Nic nie poszło tak, jak miało pójść. Gdy Centrum Zakupów dla Sądownictwa ogłaszało na początku maja przetarg na wartą około 700 mln zł trzyletnią obsługę korespondencji sądów i prokuratur, ostatecznych ofert zainteresowanych kontraktem firm pocztowych oczekiwano w połowie czerwca. Potem do roboty wzięli się jednak prawnicy, kwestionujący kolejne zapisy dokumentacji zamówienia. W tym tygodniu po raz kolejny — już ósmy — wyznaczono nowy termin składania ofert, tym razem na 16 października. Od prawie dwóch lat kontrakt na obsługę sądów i prokuratur realizują debiutujący właśnie samodzielnie na GPW InPost i zależna od niego Polska Grupa Pocztowa (PGP, obie spółki są pośrednio kontrolowane przez giełdowego Integera.pl). O jego odzyskanie walczy natomiast Poczta Polska. I to właśnie ona złożyła we wtorek ostatnie z licznych odwołań od zapisów dokumentacji przetargowej. PGP ostatni raz odwoływała się 23 września, czyli przed szóstym terminem składania ofert. Przedstawiciele Poczty nie chcą oficjalnie komentować przebiegu trwającego przetargu. W odwołaniach wskazują jednak na to, że ich zdaniem dokumentacja jest niejasna i nieprecyzyjna, a jej kolejne wyjaśnienia, publikowane przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa, tylko gmatwają sprawę i są wzajemnie sprzeczne. Przesunięcie terminu rozstrzygnięcia przetargu może sprawić, że dzisiejszy debiut InPostu na GPW będzie spokojny. Dla spółki kontrakt na obsługę sądów i prokuratur jest kluczowym biznesem i jego ewentualna utrata może mocno zaboleć — w 2014 r. przyniósł on pocztowej części Integera niemal połowę przychodów. Sebestian Anioł, prezes InPostu, zapewniał jednak, że spółka „przeżyje bez sądów”, a dzięki zbudowanej przy okazji ich obsługi ogólnopolskiej sieci placówek będzie w stanie wygrywać inne przetargi publiczne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przesyłki dla sądów w lesie